FOTO Takhle vypadá 34 hlav Václava Havla. Přišel se podívat i Schwarzenberg

03.12.2013 6:17

REPORTÁŽ První český prezident Václav Havel čtyřiatřicetkrát jinak. Jednou kubisticky rozlomen do ostrých geometrických útvarů, podruhé jako tvář superhrdiny z amerických komiksů. To je k vidění v budově Akademie věd České republiky, kde nyní proběhla vernisáž výsledků soutěže o nejlepší Havlův sochařský portrét.

FOTO Takhle vypadá 34 hlav Václava Havla. Přišel se podívat i Schwarzenberg
Foto: Hans Štembera
Popisek: V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy Sochařský portrét Václava Havla
reklama

„Kdyby musel Vašek sedět modelem, asi by byl nervózní jako pes, jako Ďula,“ zavtipkoval jeden ze starších umělců při včerejší vernisáži. V galerii Akademie věd ČR totiž houf návštěvníků, mezi nimiž se procházel i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, obklopovalo na čtyřiatřicet sochařských portrétů Václava Havla, jako výsledek odborné soutěže.

Havel se nelíbil

Soutěž o nejlepší sochařský portrét Václava Havla připomínající dvouleté výročí od jeho úmrtí uspořádalo Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska. Sochaři si totiž dlouhodobě stěžují, že realizace, které začaly v poslední době vznikat, nebyly často uspokojivé. Nejvíce se ohrazovali proti bustě, která byla odhalena v sídle Rady Evropy ve Štrasburku a jejímž autorem je Lubomír Janečka, který v roce 1984 emigroval do Rakouska a poté se odstěhoval do Ameriky, kde žije.

„Pro Česko to znamená mnoho, protože těch bust státníků a lidí, kteří se nějakým způsobem zasloužili o rozvoj Evropy, zde není mnoho,“ okomentoval v roce 2012 odhalení busty český velvyslanec při Radě Evropy Tomáš Boček.

Do nynější veřejné soutěže se přihlásilo sedmadvacet sochařů, kteří vytvořili čtyřiatřicet portrétů. V galerii AV ČR jsou všechny k vidění. Sochaři si od toho slibovali, že vznikne alespoň několik portrétů v odpovídající kvalitě. Porota složená ze sochařů, kunsthistoriků a bývalých blízkých Havlových spolupracovníků, například jeho tajemníka Vladimíra Hanzela nebo fotografa Oldřicha Škáchy, vybrala nakonec čtyři busty.

Kapela nezahrála

„Portrétů Václava Havla se vyrojilo najednou poměrně dost a většinou vznikly bez soutěže. Tak jsme si říkali, že bude soutěž objektivnější. Když je portrétů více, tak je z toho vidět rozmanitost dnešního sochařství. Samozřejmě, že to někoho osloví a může být některá z bust použita k veřejným účelům, ale to nebylo záměrem soutěže,“ sdělil ParlamentnímListům.cz předseda Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska Jiří Středa.

Jak sám předseda prohlásil, zmíněné sdružení prý neumí moc oslovovat sponzory, takže na soutěž vyprázdnilo vlastní kapsy. Za čtyři porotou vybrané busty dostanou jejich autoři dohromady šedesát tisíc korun. „Není to nic tajného. Je to patnáct tisíc za jednu hlavu,“ doplnil Středa. Jejich sochařské portréty vyhrály součtem hlasů zmíněné poroty. Nakonec měla při vernisáži zahrát i kapela, ale ta se někde ztratila.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: CityElefanty nabídnou nově Wi-Fi

18:47 České dráhy: CityElefanty nabídnou nově Wi-Fi

České dráhy provozují v Praze a Středočeském kraji celkem 70 jednotek CityElefant, které zajišťují p…