Hodně jsme toho od Listopadu čekali. Přišlo spíš zklamání, píše Česká pozice

17.11.2011 14:25

Na serveru ČeskáPozice.cz se komentátor Karel Nováček pokusil zmapovat českou cestu od 17. listopadu 1939 až k dnešní demokracii. Byla dlouhá a v roce 1989 o dalším směřování rozhodli lidé bez dostatečných zkušeností. Možná i proto má dnes slovo demokracie pro mnoho lidí hořkou příchuť.

Hodně jsme toho od Listopadu čekali. Přišlo spíš zklamání, píše Česká pozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Davy, sociální nepokoje, nespokojenost na demonstraci v Rumburku v září 2011. Odvrátíme podobné protesty nyní, po devíti letech?
reklama

Už v roce 1939 se demonstrovalo za návrat svobody a demokracie. Místo toho byly zavřeny vysoké školy a mnoho studentů posláno do koncentračních táborů. Boji, který přišel o padesát let později, ale mnozí vyčítají, že byl až příliš sametový.

Sledujeme téma 17.listopad

„Prostě že se nemělo s komunisty vyjednávat, poněvadž pak nebylo možné KSČ zakázat. Je to však ahistorické, čili naší dnešní zkušeností zpětně nazíraná realita listopadu 1989. Tehdy jsme měli za sebou 41 let komunistického a šest let nacistického totalitního režimu. Jak se „dělá“ a jak funguje skutečná demokracie, vědělo pár seniorů-pamětníků,” píše autor.

Pak euforie pominula, Československo se rozdělilo, přišla kupónová privatizace a hodně zklamání. „Lidé jsou stále více otrávení, demotivovaní a náchylní sednout na lep radikálním „spasitelům“. Ledacos jsme v listopadu 1989 nevěděli, ale že naše politická demokracie získá tak nevábný odér, nás nenapadlo,“ myslí si Nováček.

K věci:

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš neuhnul ani o milimetr a doktora zlomil vejpůl. Bývalý koordinátor pro očkování promluvil. Jenže jeho kolegové taky. A to je ještě horší

19:00 Babiš neuhnul ani o milimetr a doktora zlomil vejpůl. Bývalý koordinátor pro očkování promluvil. Jenže jeho kolegové taky. A to je ještě horší

Krásný dům s výhledem do lesů, upravená zahrada, posekaný trávník a koš na basketbal. Tak podle získ…