Hulinský: Rozpočtové určení daní podle TOP 09? Populismus

29.09.2011 15:41

Plán, za nímž stojí zejména politické dvojče TOP 09 hnutí Starostové a nezávislí, zavání velice laciným populismem, tvrdí ve svém čtvrtečním prohlášení poslanec ČSSD Petr Hulinský.

Hulinský: Rozpočtové určení daní podle TOP 09? Populismus

"Jakkoli chápu snahy středních a menších obcí na posílení jejich rozpočtů prostřednictvím přerozdělení sdílených daní, nemohu souhlasit se záměrem činit tak na úkor někoho jiného, v tomto případě především hlavního města Prahy," uvedl Hulinský ve zprávě zaslané ParlamentnímListům.cz.

Autoři plánu si podle slov Hulinského slibují sebrat „bohaté Praze" každý rok 2,2 miliardy korun a tyto peníze rozdělit menším a „chudším" obcím. Pravděpodobně si od toho slibují, že to zhruba 8,5 milionu obyvatel těchto obcí v příštích volbách patřičně ocení.

"TOP 09 a Starostové a nezávislí obyvatelům menších obcí slibují, jak se díky novému přerozdělení daní budou mít lépe. Zároveň se ale „zapomínají" zmínit o tom, že si významnou část těchto nových peněz ministerstvo financí zase vezme zpátky. V důsledku zavedení nových sazeb daně z přidané hodnoty se totiž zvýší výdaje obcí, které zaplatí více peněz například za stavební práce, čištění vody, zpracování odpadu, dodávky tepla či zajištění hromadné dopravy. Meziroční nárůst je přitom odhadován na desítky miliony korun, samozřejmě v závislosti na rozsahu obcí zajišťovaných služeb. Kromě toho má být novelou zákona o dani z přidané hodnoty snížen procentní podíl obcí i krajů na výběru DPH. O tom však nikdo ze zastánců nového přerozdělování daní nahlas nemluví," píše dále Hulinský, stínový ministr pro místní rozvoj za ČSSD.

Ten mimo jiné ocenil, že se ODS a premiér Petr Nečas nepřipojili k tomuto údajně populistickému návrhu a hledají jiné cesty, jak prostřednictvím rozpočtového určení daní přidat peníze malým obcím.

Téma rozpočtového určení daní bude probíráno také ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou. Pozvaní hosté jsou Petr Gazdík, poslanec TOP 09 a předseda hnutí Starostové a nezávislí, Petr Kajnar, primátor města Ostrava a Jaroslav Kubera, senátor a primátor Teplic.

K tématu:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Děte už do pí*i, chápete, do p**i!“ Politik ODS se rozzlobil. Ptali jsme se na dotace kolem předsedy Fialy. Tady další várka zjištění

5:00 „Děte už do pí*i, chápete, do p**i!“ Politik ODS se rozzlobil. Ptali jsme se na dotace kolem předsedy Fialy. Tady další várka zjištění

ParlamentníListy.cz mají letité kontakty na některé zástupce ODS v Brně. Spojuje je postava muže z š…