Jandák k hlasovacímu sprintu: Není čas zákony nastudovat. Musím letět...

01.09.2011 21:01

Opoziční poslanci jsou znechuceni. Vláda válcuje zákony a my nemáme šanci v krátkých časových limitech nastudovat tisíce stránek předloh vládních reforem, říkají jednohlasně. Působíme jen jako folklórní skupina k ničemu, míní o pozici ČSSD při projednávání reforem poslanec ČSSD Vítězslav Jandák. To politolog Bohumil Doležal si myslí, že ČSSD má možná neurózu ze silné vládní většiny, když dosud proti sobě měla spíše křováckou většinu dvou přeběhlíků.

Jandák k hlasovacímu sprintu: Není čas zákony nastudovat. Musím letět...
reklama

Stíhají poslanci v krátkých časových úsecích mezi předložením reforem do Poslanecké sněmovny a hlasováním o nich fundovaně nastudovat, o čem budou hlasovat? „Samozřejmě, že to nejde a nemůžeme to ani nijak řešit, protože vláda v podstatě utíká, jakoby se na ní řítil strop," reagoval pro ParlamentníListy.cz poslanec ČSSD Vítězslav Jandák.

Jsme tu zbytečná foklórní skupina

Podle něj koalice totiž ví, že „její takzvané reformy jsou nepopulární, nikdo je nechce a ani v rámci koalice není jednota". „Přesto chce koalice za každou cenu vykázat nějaký výkon. Asi aby mohla na konci roku říct, my jsme dělali to, to, to a to," míní Jandák.

Při poměru hlasů koalice vůči opozici je podle Jandáka ČSSD bezmocná. „My jsme tady v podstatě folklórní skupina k ničemu. My se tu snažíme vystupovat, protestovat proti těmto zákonům, ale nejde to. Národ si vybral tuto koalici, má daleko víc hlasů, tak nás válcuje. Sedíme tady otrávení, snažíme se vystupovat, snažíme se mít připomínky, ale nejde to. Nejde to ani fyzicky zvládnout," konstatoval poslanec.

Čtěte také: Jandák vidí ČSSD jako folklorní skupinu


...jdu hlasovat úplně zbytečně proti

Jak se tedy poslanci dozví, o čem opravdu hlasují? „ČSSD má samozřejmě odborné týmy lidí z branže, kteří to „předžvejkaj", my si to přečtěme a pak se diskutuje nad hlavními tématy. Pak jsou samozřejmě poslanci v jednotlivých výborech sněmovny, kteří k tomu vystupují.... Já budu muset letět," přerušil Jandák svou odpověď: „Musím už běžet, budeme hlasovat, já budu hlasovat proti, ale určitě opět úplně zbytečně," ukončil rozhovor v průběhu čtvrtečního odpoledne.

Sněmovna totiž projednávala předlohy vládní sociální reformy, kde mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Normy kritizované opozicí mají zavést změny v systému sociálních dávek, v pravidlech pro podporu v nezaměstnanosti a ve vyplácení dávek zdravotně postiženým lidem.


Jen výkřiky pro média

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík uznává, že času je opravdu málo. „Já samozřejmě vnímám, že při množství zákonů a jejich obsah je pro poslance velmi náročné, aby si všechno prostudovali a pročetli včas. To vnímá, jsem také poslanec a také to dělám. Na druhou stranu jsem zatím nezažil opozičního poslance, který by za mnou přišel a jasně řekl: Já se omlouvám, já jsem to nestihl prostudovat, já bych poprosil, abychom tu věc odložili na další den nebo za týden," řekl ParlamentnímListům.cz Gazdík.

„Já jako předseda koaličního poslaneckého klubu TOP 09 jsem samozřejmě ochoten se o tom s nimi lidsky bavit a jsem schopen to pochopit. Zatím nikdo s tím nepřišel, takže usuzuji, že je to spíše výkřik pro média, než konstruktivní snaha něco řešit," konstatoval poslanec.

Koalice má proti sobě Senát i Klause

Politolog Bohumil Doležal svým způsobem spěch vládní koalice při předkládání a schvalování reforem chápe. „Částečně za to můžou okolnosti, které se měly předvídat," uvádí pro ParlamentníListy.cz Doležal a připomíná, že Ústavní soud například vrátil některé zákony do kolečka projednávání (malá důchodová reforma) s tím, že platí jenom do konce roku. „A pokud by vláda chtěla, aby platily dál, musí se projednat znovu," připomněl politolog.

Další příčinu ve spěch vlády vidí Doležal v ústavním mechanismu. „Náš ústavní mechanismus funguje tak, že sněmovna něco odsouhlasí, Senát, kde je opačná většina, to zabije. Odhlasuje to znovu sněmovna a pošle to prezidentovi. A ten když se špatně vyspí, tak to zase zabije a musí znovu hlasovat sněmovna. To je v situaci, kdy je v opozici ke sněmovně fakticky nejen Senát, ale občas i prezident, to je strašná zdržovačka a vláda z tohoto důvodu pospíchá," myslí si politolog.

Většina jen dvou přeběhlíků značí spíše křováky

Ve stescích ČSSD nicméně vidí i neurózu ze silné vládní většiny, která je v civilizovaných zemích normální. „A třetí věc je, že sociální demokracie byla zvyklá na to, že třeba Topolánkova vláda, která byla - pokud jde o parlamentní většinu - slabá, s něčím přijde a opozici se podaří na základně různých přeběhlíků a přeběhlic to zabít a opozice je králem. A teď si sociální demokracie zvyká na situaci, že králem není a všechno se jí to valí přes hlavu. Čili možná ve stížnostech ČSSD je trochu neuróza z nezvyku, že má proti sobě silnou vládní většinu, což je prostě v normálních zemích obvyklé. V normálních zemích není obvyklé, že vláda má většinu dvou přeběhlíků, to je takový spíše křovácký moment," uzavřel pro ParlamentníListy.cz Bohumil Doležal.


Čtěte také:


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ondřej Vaněk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neurologická klinika FN Brno a LF MU obdržela cenu ESO Angels

21:20 Neurologická klinika FN Brno a LF MU obdržela cenu ESO Angels

Hlavním nositelem programu je Neurologická klinika FN Brno a LF MU, ale podílí se na něm i ostatní k…