Jazzová sekce slavila sté narozeniny Francoise Mitterranda. Dorazil i host, kterého byste nečekali

31.05.2016 16:58

Sté výročí narození bývalého francouzského prezidenta Francoise Mitterranda si tento týden připomněla Jazzová sekce, která zásluhou jejího předsedy Karla Srpa loni vybudovala Mitterrandovi v Praze pomník. Akce se konala v rámci jarního znovuodhalení Mitterrandovy bysty v zahradě Pálfyho paláce na pražské Malé Straně.

Jazzová sekce slavila sté narozeniny Francoise Mitterranda. Dorazil i host, kterého byste nečekali
Foto: Svetozár Plesník
Popisek: Letní znovuodhalení bysty Francoise Mitterranda v Jazzové sekci v Praze

V zahradách u Pálffyho paláce na pražské Malé Straně, kde sídlí Jazzová sekce, vznikla před necelým rokem zásluhou Karla Srpa bysta francouzského státníka Francoise Mitterranda. Na zimu došlo k jejímu zahalení do speciálního obalu, aby se nepoškodila, a teprve nedávno byla na letní sezonu znovu odhalena.

„Jak možná víte, je to první bysta mimo Francii, která vůbec byla Mitterrandovi postavena, a jsme rádi, že byla postavena pod patronací pana prezidenta Miloše Zemana,“ uvedl při nedávném znovuodhalení Srp.

Miloš Jakeš. Foto – Svetozár Plesník

Zcela vlevo Karel Srp, zcela vpravo Vratislav Mynář. Foto – Svetozár Plesník

Akce se zúčastnili i francouzský velvyslanec Jean-Pierre Asvazadourian. „Vzdáváme úctu tomuto státníkovi, prezidentu Francie v letech 1981–1995, který ztělesňuje část společné historie Francie a Československa, a to v roce stého výročí jeho narození. Neobracejme se však jen do minulosti. Momentálně zažívají francouzsko-české vztahy nebývalý rozvoj jak v politické, tak v ekonomické a kulturní oblasti. Jsem rád, že první bysta Francoise Mitterranda mimo Francii vznikla díky iniciativě a nasazení Karla Srpa právě tady v Praze,“ uvedl velvyslanec Asvazadourian.

Mezi několika desítkami hostů nechyběli například prezidentův kancléř Vratislav Mynář nebo zástupci slovenské ambasády. Dorazil také host, kterého by mnozí na akci tohoto ražení vůbec nečekali – někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Karel Srp k tomu připomněl, že to byl právě Jakeš, kdo se zasadil o to, aby do tehdy ještě komunistického Československa prezident demokratické Francie dorazil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MŽP: V Praze se sejdou odborníci na data o životním prostředí, získávaná z kosmu

21:37 MŽP: V Praze se sejdou odborníci na data o životním prostředí, získávaná z kosmu

Ve dnech 25. – 26. června 2019 se uskuteční v Národní technické knihovně Praha odborná konference „8…