Je to špatné, pane Klausi. Takto prý prezident doplatí na amnestii

09.01.2013 6:51

POLITOLOGOVÉ Novoroční amnestie je konec reálné šance Václava Klause znovu se významně zapojit do politiky a stát se opět hybatelem politické scény. Je to tečka za jeho návratem do ODS nebo za vytvořením nové politické strany, soudí politologové.

Je to špatné, pane Klausi. Takto prý prezident doplatí na amnestii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus pronesl poslední novoroční projev ve svém funkčním období

„Po těchto nepopulárních krocích prezidenta je to vyloučeno, veřejnost si rozsáhlou amnestii bude pamatovat, je to tak kontroverzní věc, že lidé hned tak nezapomenou,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz politolog Ladislav Mrklas.

Prezidentova motivace zůstává záhadou

Václav Klaus může po svém odchodu z Pražského hradu veřejně vystupovat,  glosovat politické a ekonomické záležitosti, ale podle Mrklase „coby bezprostřední hybatel politické scény skončil“. Politolog dodává, že možná Václav Klaus v této roli skončil už dřív, protože je od reality vzdálen. Mrklas dodává, že by ho velmi zajímala skutečná motivace Václava Klause, která vedla k tak rozsáhlé a veřejnost pobuřující amnestii. „Motivace zůstává záhadou pro všechny, proč byla amnestie v takovém rozsahu, kdo ji vlastně inicioval, protože prezident ani nikdo z jeho poradců to pořádně nevysvětlil,“ konstatoval Ladislav Mrklas.

Klaus dělá najednou kroky, které nemá dopředu promyšlené

Řadu let se podle Mrklase zdálo, že Václav Klaus je politikem, který přemýšlí o několik tahů dopředu. Ale tentokrát to vypadalo, že začal hledat důvody, proč se rozhodl k tak kontroverznímu kroku, až po bouři, kterou amnestie vyvolala. „Ale je to i trochu konzistentní, protože v posledních letech udělal víc kroků, které nebyly dopředu promyšlené. Nebo byly, ale zvláštní logikou, kterou chápe jen sám Klaus a jeho nejbližší okolí,“ dodal politolog.

Dříve významný politik zrazuje vlastní principy a zásady

Politolog upozorňuje na to, že podle dlouhodobých pozorovatelů prezident takovým krokem rozboural velkou část vlastních principů politiky. „Dlouhodobě, od 90. let, a to je jeho největší zásluha, byl hlavním prosazovatelem standardní politiky prostřednictvím politických stran, ale v posledních pěti letech jsou jeho kroky s tímto principem v rozporu,“ prohlásil Ladislav Mrklas.

Přirovnal chování Václava Klause v posledních letech na Pražském hradě k Václavu Havlovi. „Jako kdyby pokračoval v odkazu svého předchůdce v boji proti politickým stranám, proti parlamentnímu uspořádání. Pokračoval ve vytváření mýtické role prezidenta, která se neslučuje se standardními parlamentními mechanismy. Připravuje tak cestu přímo zvolenému prezidentovi, aby jeho pozice hlavy státu byla ještě pevnější,“ uvedl Mrklas, že se Václav Klaus zpronevěřil vlastním principům a zásadám, které jako stranický politik prosazoval.

Logičtější by bylo, kdyby amnestii vyhlásil nový prezident

Podle politologa Kamila Švece je zajímavé, že amnestii vyhlásil odcházející Václav Klaus, považoval by totiž za mnohem logičtější, kdyby s tímto krokem přišel nový prezident. „Měl by k tomu důvod, jednak  uběhlo 20 let od vzniku samostatné České republiky a současně bude prvním přímo zvoleným prezidentem,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Legitimita tohoto kroku by tedy byla vyšší. Nevybavuje si, že by kdokoli vyhlásil amnestii těsně před svým odchodem z Pražského hradu. „Chybí pak zodpovědnost za tento čin, když Václav Klaus v nejvyšší ústavní funkci za tři měsíce skončí,“ míní politolog.

Z hlediska politické filozofie je Klausova amnestie pochybná a působí nevěrohodně

Politolog se stejně jako média a veřejnost podivuje nad tím, že široká amnestie zasahuje i činy, které zpravidla amnestovány nebývají, jako je právě nejkritizovanější zastavení trestního stíhání činů, kde trestní stíhání trvá déle než osm let a u nichž výše trestu nepřevyšuje deset let. „Z hlediska Ústavy na to má prezident právo, ale z hlediska politické filozofie je to věc minimálně pochybná,“ dodává. Podle politologa se jedná o politicky nešikovnou akci, kterou není schopen prezident ani jeho poradci jasně a srozumitelně vysvětlit, aby to veřejnost přijala. „Působí to velmi nevěrohodně,“ říká Kamil Švec.

Klaus nevybočuje z toho, co dělal posledních 10 let

Václav Klaus je jediným vysoce postaveným politikem, který je od roku 1989 nepřetržitě ve vysokých funkcích. „Za 22 let se mu podařilo několik úspěšných věcí, ale současně udělal i několik kontroverzních kroků, které byly chápány negativně, a to i během prezidentského mandátu,“ uvedl politolog. Samu volbu prezidenta  před pěti lety ve Španělském sále označil za velmi prapodivnou.

„Sporná legitimita jeho volby je závažnější než tento akt, který ostatně není ojedinělý v tom, jak se Václav Klaus na Hradě choval. Udělil několik sporných milostí, například propustil ředitelku Metropolitní univerzity Annu Benešovou, která byla odsouzena za korupci. Nevybočuje z toho, co dělal, kontroverzní byl během celých deseti let. Jen v tomto trendu pokračuje. Popírá i sám sebe, protože při svém nástupu do funkce proklamoval, že s milostmi bude šetřit. Ale nešetřil,“ konstatuje Švec.

Havlovu a Klausovu amnestii nelze srovnávat

Proč veřejnost reagovala tak bouřlivě právě teď, když podobných kroků bylo v minulosti víc? „Společnost je citlivější, protože za dva a půl měsíce Klaus v úřadu skončí, vadí jí, že dělá věci, za které už neponese odpovědnost,“ vysvětluje politolog. A pokud se bude Václav Klaus chtít pohybovat ve veřejném životě, bude propuštění tunelářů a podvodníků jednou z věcí, která mu bude stále připomínána.

„Když se bude hodnotit jeho prezidentské období, stejně jako se hovoří o Havlově amnestii z roku 1990, tak se bude v případě Klause mluvit o amnestii z roku 2013,“ nepochybuje Švec. Ale když srovnává obě amnestie, Klausova je z jeho pohledu nelogická a nespravedlivá.

„Havlova amnestie byla činěna v kontextu změny, měla jasný politický aspekt, pochopitelný a odůvodnitelný. Ale Klausova amnestie není politicky odůvodnitelná, popírá smysl soudnictví. Havel amnestoval ty, které zavřel totalitní režim, aby jim ve svobodné zemi dal novou šanci, ale Klaus osvobodil zločince, které stíhal demokratický a právní stát,“ uvedl Švec. A vyslovil otázku, jestli zastavení trestných činů zpronevěry a podvodu nebylo motivováno nějakými službami.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Boček: Děkuji premiéru Babišovi za klidné stáří veteránů

12:51 Generál Boček: Děkuji premiéru Babišovi za klidné stáří veteránů

Na Dnech NATO vystoupil se zásadními slovy legendární účastník druhé světové války, stíhací pilot RA…