Justice u Vaškůje chybovala, tvrdil Pospíšil. Nejvyšší soud mu dal za pravdu

07.12.2011 16:35

Soudy ve Zlíně a Olomouci chybovaly v daňové kauze podnikatele Romana Vaškůje a jeho komplice Stanislava Nedbálka. Vrátily státním zástupcům k došetření obžalobu pro krácení daní s celkovou škodou asi 157 milionů korun, aniž k tomu měly pádné důvody. Nejvyšší soud dal za pravdu stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), podle níž justice porušila zákon ve prospěch obžalovaných.

Justice u Vaškůje chybovala, tvrdil Pospíšil. Nejvyšší soud mu dal za pravdu
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Rozhodnutí o vrácení obžaloby zůstává v platnosti. Nejvyšší soud zároveň nijak nepředjímá celkový výsledek řízení. "Nyní je na státním zástupci, jak bude dál postupovat, aniž by Nejvyšší soud vyvíjel nějakou aktivitu a předjímal další možné rozhodnutí," řekl předseda senátu František Púry.

Krácení daní

K tématu Rakousko povolilo stíhání Vaškůje

Obžaloba se týká podezřelých obchodů, které se v roce 2004 točily kolem akciové společnosti Discovery Travel. Vaškůj byl generálním ředitelem, Nedbálek předsedou představenstva. Společnost nakupovala letecký petrolej. Měl být použit pro leteckou přepravu, a tak byl osvobozen od spotřební daně z minerálních olejů. Velkou část petroleje ale firma využila jiným způsobem. Z celkem 18 milionů litrů leteckého petroleje směřovalo na leteckou přepravu jen asi 2,6 milionu litrů.

Související Chycený Vaškůj opět zmizel

Zlínská pobočka Krajského soudu v Brně vrátila loni v září obžalobu státnímu zástupci k došetření. Krajský soud uvedl devět dílčích důvodů. Vrchní soud v Olomouci uznal jako oprávněné tři z nich. Jde například o požadavky na překlad alespoň části technické letecké dokumentace z angličtiny do češtiny a písmoznaleckou expertizu. Podle ministerstva spravedlnosti to ale jako důvod pro vrácení věci k došetření nestačí, což dnes potvrdil i Nejvyšší soud. Všechny nedostatky bylo podle NS možné doplnit v řízení před soudem.

Čtěte také:
Čunkova kauza se vrací na počátek. Soud zrušil rozsudek pro Vaškůje
Zadržený Vaškůj chce v Rakousku požádat o politický azyl
Ve Vídni byl zatčen podnikatel Vaškůj

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky podepsal ratifikační listinu

16:49 Hrad: Prezident republiky podepsal ratifikační listinu

Prezident republiky v úterý dne 27. července 2021 ratifikační listinu k úmluvě o právech osob se zdr…