Kalousek: Milí demonstranti, všichni si musíme snížit příjmy. Všichni

20.04.2012 6:54

Podle ministra financí Miroslava Kalouska mají všichni ti, kdo demonstrují proti vládě, na protesty právo. Měli by si ale uvědomit, proč vlastně demonstrují a co tím získají. Možná že si tím spíš ublíží než polepší, naznačuje ministr.

Kalousek: Milí demonstranti, všichni si musíme snížit příjmy. Všichni
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Vláda se vyjadřuje ke krizi vzniklé odtržením Karolíny Peake od Věcí veřejných
reklama

„No to bych si nedovolil!“ reagoval Miroslav Kalousek na dotaz ParlamentníchListů.cz, zda může uvést nějaké důvody, proč na demonstraci nejít. „Já pokládám za přirozené, že řada lidí bude demonstrovat proti krokům vlády. Jenom si myslím, že musí být zřetelně vysvětleno, za co se demonstruje,“ řekl ministr.

Celá Evropa si musí utáhnout opasek, nejen my

„Celá Evropa je v neblahé finanční situaci, která se povleče dlouho. Vzhledem k tomu, že Evropa už není bezkonkurenčně konkurenceschopná, regiony jako Latinská Amerika či Asie jí na světových trzích úspěšně konkurují, tak si prostě musíme zvyknout, že naše meziroční přírůstky nebudou příliš veliké,“ tvrdí Kalousek.

„Proto si nemůžeme dovolit dál přifukovat životní úroveň současné generace na dluh, protože by nám už brzo nikdo nepůjčil. Ta doba skončila. A z toho plyne bohužel jediná, velmi nepopulární, ale naprosto nezbytná věta: Všichni v Evropě si musíme trochu snížit své reálné příjmy. Všichni!“ konstatoval strážce státní kasy rozhodně.

Životní úroveň poklesne, jde jen o to, jak

„A teď je jenom otázka, jakým tempem to uděláme,“ dodal. „To, co navrhuje vláda, je tempo sociálně únosné a postupné. To, co vyžadují demonstranti, je ignorovat zmíněnou skutečnost a ještě několik let financovat neufinancovatelné a pak si v důsledku toho životní úroveň snížit prudce,“ vysvětlil.

„Ten konečný bod je u vládní i u alternativy demonstrantů úplně stejný. Jde jenom o křivku, jak se k němu dostaneme,“ míní Kalousek. „Je to úplně stejné, jako když vás začne bolet zub. K zubařovi se vám nechce. Když jdete hned, bolí to méně a zub vám možná zůstane, ale není to nic příjemného. Když k tomu zubaři nejdete, protože by vás to bolelo, tak tam nakonec za čtrnáct dní nebo tři týdny stejně musíte jít, akorát že o ten zub přijdete a možná k tomu budete mít i zánět okostice."

Demonstranti nám chystají "zánět okostice"

„Čili v sobotu se bude demonstrovat za právo přijít o zuby a uhnat si zánět okostice. Ale i na to má samozřejmě společnost právo, rozhodnout, zda se přijde o zuby,“ dodal Kalousek.

Rozhodně pak odmítl argumenty odborářského ekonoma Martina Fassmanna, podle kterého, zjednodušeně řečeno, všechna vládní opatření namísto, aby nás vzdalovala obávané řecké cesty, tak nás do Řecka vedou.

Ekonom odborářů neříká pravdu

„Na to mohu říct jedinou věc: Není to pravda. Kdyby to byla pravda a my skutečně kráčeli do Řecka, tak se neposiluje důvěra investorů v profinancovávání českých dluhů. Kdyby si investoři mysleli, že jdeme do Řecka, tak by nám nepůjčovali za tak výhodných podmínek, jako se tomu děje,“ argumentuje Kalousek a tím rozhodně nekončí.

„Kdyby měl pan Fassmann pravdu, půjčovali by nám investoři daleko dráž, tak jako se to stalo Řekům. Kdyby to byla pravda, tak nejsme hodnoceni z hlediska strukturálních reforem a v konsolidačním úsilí mezi nejlepšími zeměmi v Evropě,“ sečetl ministr důkazy.

Zavadil není odborář, usiluje o politickou moc

„Já chápu, že odboráři musí mít své argumenty a pan Fassmann mluví za ty, kteří prostě k tomu zubařovi teď nepůjdou, nepůjdou a nepůjdou. A až dostanou ten zánět okostice, tak pan Fassmann řekne, že za to nemůže,“ dodal Kalousek lakonicky.

Prý ho ani nepřekvapuje, že předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil dal opakovaně najevo, že cílem odborů je „shodit tuto vládu“. „A nepřekvapuje mě to proto, že pan Zavadil už dávno není odborář, ale je to politik,“ konstatoval ministr.

„Odborář by chtěl s vládou vyjednat co nejlepší podmínky pro členy odborů a pro odborově organizované zaměstnance. Ale prioritou pana Zavadila už dávno není Českomoravská konfederace odborových svazů. Prioritou pana Zavadila je politická moc,“ uzavřel Kalousek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM získal dědictví v hodnotě 1,16 milionu korun

22:30 ÚZSVM získal dědictví v hodnotě 1,16 milionu korun

Pracovníci ÚZSVM v Jindřichově Hradci úspěšně vyřešili pozůstalost po ženě z Jindřichohradecka.