Kalousek a Bez cenzury: John mě nezajímá. Ani jeho směšná reportáž o mně

20.3.2013 2:45 odp.

Když před časem Radek John (VV) oznámil svůj návrat do médií a investigativní žurnalistiky, vyvolalo to řadu otazníků a nevole. Pochopitelně většina z nich pramenila z podezření, zda John není ve střetu zájmů, kdy se jako politik měl možnost dostat k tajným informacím, jejichž zveřejnění může ohrozit v nejhorším případě i bezpečnost státu. Radek John všechny ujišťoval, že obavy nejsou na místě.

Kalousek a Bez cenzury: John mě nezajímá. Ani jeho směšná reportáž o mně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

Z úterní reportáže na TV Barrandov v pořadu Bez cenzury však vyvstává celá řada otázek, do jaké míry se dá Johnovu ujištění věřit. Jedna z reportáží o Josefu Dobešovi, Johnovi bývalém spolustraníkovi a exministru školství působí totiž poněkud kontroverzně. A nejen kvůli obsahu, ale i kvůli formě a profesionalitě zpracování. Při jejím uvedení totiž zní slova: „Jak vládne ve vládě ministr financí Miroslav Kalousek a jaké to má důsledky? Dávno známé je to, že ministrům, kteří Mirka zlobí, škrtá finance, zatímco pro ty, co nezlobí, se peníze někde vždy najdou…“ I další věty míří proti Kalouskovi, ten ovšem v celé reportáži zřejmě vůbec nedostal prostor se vyjádřit, neobjevila se tam ani informace o tom, že by se tým reportérů o to pokusil, i když třeba bezúspěšně (což se stává velmi často). Snaha kontaktovat ty, o které v reportáži jde, je zaznamenaná pouze v případě Josefa Dobeše, který se vyjádřit k tématu reportáže odmítl, o čemž autor v závěru informoval.

"Mě nepřekvapuje, že se Radek John do mé osoby naváží, je to ale směšné. Jeho reportáže mě proto upřímně nezajímají. Já osobně si nejsem vědomý toho, že by mě v nějaké takové souvislosti někdo oslovil s otázkou, nicméně třeba se obrátili na naše tiskové oddělení ministerstva (ani tam se však dle zjištění redakce nikdo s dotazy ke zmiňované kauze neobrátil). Tam samozřejmě chodí denně někdy možná i stovky dotazů, na které se průběžně odpovídá, vyloučit tedy žádost o nějakou reakci z jejich strany úplně nemůžu," uvedl pro ParlamentníListy.cz ministr financí Miroslav Kalousek. Připustil, že podpora pozměňovacího návrhu, o které padla v reportáži zmínka, byla skutečně politickou dohodou, ovšem dohodou na běžné úrovni, navíc takovou, do které on sám pak již nevstupoval, protože se posunula do jiných kompetenčních míst.

Jedná se tedy o pseudokauzu?

Oč jde ve zmiňované reportáži? Jak se dá čekat, samozřejmě o peníze a o politiky, kteří (jak uvádí R. John) „Mirka“ nezlobí. „Škrtnou se v nějakém rezortu stovky milionů korun z rozpočtu a pak se následně 'vybojují' někomu za odměnu. V případě Josefa Dobeše zřejmě za to, že při hlasování o důvěře vládě a potažmo i vládního balíčku, vládu, což znamená samozřejmě i Miroslava Kalouska, podpořil společně s rebely ODS. A tak, i když to původně vypadalo, že bude mít Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v roce 2013 o 800 milionů korun méně, nakonec je to i pro tento rok stejné,“ popsal Radek John téma reportáže.

V ní pak další reportér naznačuje, že si tak zřejmě Josef Dobeš staví tentokrát na sportu, pro který získal peníze, po rozchodu s Věcmi veřejnými, novou politickou kariéru. Sportovním činovníkům totiž prý rozeslal i dopis, do kterého přiložil také přihlášky do svého Hnutí pro sport. „Nabrat členskou základnu politické strany právě přes sport není špatný nápad, jak se zdá,“ okomentoval věc reportér pořadu Bez cenzury.    

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: red

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

22:02 Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

Astronomické léto je v plném proudu, škola končí a tropické počasí ustupuje středoevropskému létu. N…