Kalousku i VV, zacpěte si uši. Keller sledoval vládní krizi a směje se vám

11.04.2012 4:21

Ode dneška vládne dvojkoalice TOP 09 a ODS spolu s hadrem na podlahu. Pro ParlamentníListy.cz to řekl sociolog Jan Keller. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek dal sice Véčkám najevo obrovské pohrdání, přesto s nimi podle Kellera bude rád spoluvládnout až za hrob. Možná prý tuší, že jako chemik by si tolik nevydělal, posmívá se Keller.

Kalousku i VV, zacpěte si uši. Keller sledoval vládní krizi a směje se vám
Foto: Archiv
Popisek: Sociolog Jan Keller

Vláda ustála na oko nejvážnější koaliční krizi od začátku svého vládnutí v roce 2010. Přitom ještě minulý týden Véčka hrozila demisí svých ministrů. Pravdou ovšem je, že ti odmítli stranickou poslušnost a své posty všanc nedali.

Asi vím víc než John

„Já jsem napsal asi před týdnem, že tato vláda pojede dál a Radek John to nevěděl podle svých vlastních slov ještě včera v poledne. Z toho soudím, že jsem lépe informovaný než on,“ smál se pro ParlamentníListy.cz Jan Keller.

Přesto se nepovažuje za proroka. „Ono nebylo obtížné prorokovat, že strana Věci veřejné se bude zuby nehty držet ve vládě,“ myslí si sociolog.

„V médiích jsou k dispozici údaje o tom, kolik poslanci této strany vydělávali před tím, než vstoupili do sněmovny. A ti, kteří byli do voleb v zaměstnaneckém poměru, měli příjmy pohybující se v pásmu, o kterém pravice říká, že jsou to neschopní lidé,“ vysvětluje Keller.

V civilu měli prd, teď mají milionové hypotéky

„A teď ti samí lidé mají milionové hypotéky. To znamená, že oni z existenčních důvodů musí dělat něco jiného, než co slibovali voličům. Což je hodně smutné a normální člověk by se za to hodně styděl,“ dodal sociolog.

„Tím, že se včera trojkoalice dohodla na dalším vládnutí, tak v podstatě začíná vláda dvojkoalice, kde Véčka slouží jako hadr na podlahu. A hadr na podlahu už není politickou stranou a tedy ani koaličním partnerem,“ míní Keller.

Pohrdá jimi, ale vládnout s nimi bude?

Ten ovšem vůli po vládnutí z existenčních důvodů přičítá i Miroslavu Kalouskovi, který dává veřejně najevo naprosté pohrdání Véčky a současně projevuje ochotu s nimi vládnout. „Pan Kalousek si možná uvědomuje, že kdyby se živil jako chemik, tak by to také nebyla žádná sláva. Takže on s nimi nakonec také rád bude spolupracovat až za hrob,“ domnívá se sociolog.

Ten se nicméně pozastavil i nad tím, že Kalousek dal v médiích najevo, že si umí představit povolební koalici TOP 09 s ČSSD.

„To, že si umí představit koalici s ČSSD, ten výrok jen ukazuje, že to zkouší. On takovou koalici zároveň podmínil tím, že soc. dem. a KSČM by nesměly mít víc jak sto poslanců dohromady. Přitom pokud to sleduji, tak v posledním roce žádný výzkum nepřinesl pro tyto dvě levicové strany méně jak sto poslanců,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz Keller.

Kalousek to zkouší i na ČSSD

„Kalousek si tedy dal nereálný požadavek pro spolupráci s ČSSD. A on jistě umí počítat. Čili ten požadavek se logicky vysvětlit nedá, leda tím, že čeká, co mu sociální demokracie nabídne za to, když od tohoto požadavku podmiňujícího spolupráci ustoupí. Politici dávají nereálné požadavky zpravidla proto, že jejich odbourání chtějí výhodně prodat,“ dodal pro ParlamentníListy.cz Keller.

Vždycky si spočítají DPH, které do kasy přinese víc

Připomeňme, že základem zažehnání vládní krize byla shoda na rozpočtových opatřeních, která mají zvýšit příjmy státní kasy. Tím, které zasáhne všechny, je zvýšení sazeb DPH na 15 a 21 procent. Přitom vládní prohlášení po volbách v roce 2010 předpokládalo sjednocení obou sazeb DPH na 17,5 procenta.

„Vláda peníze nemá, za loňský rok připsala na futro skoro 143 miliard (v plánu bylo 135 – poznámka redakce) a logicky nebude dělat takové zvýšení DPH, které by přineslo méně než jiné možné zvýšení,“ myslí si o novém vládním záměru Keller s tím, že shoda na dvou pásmech DPH 15 a 21 procent má přinést více, než ve vládním programu plánované sjednocení sazby DPH na 17,5 procenta.

Kolik bude DPH na Vánoce, to neví nikdo

„Možná se v létě dozvíme, že už nestačí růst patnáct a dvacet jedna procent, ale že stát nepřežije, pokud to nebude sedmnáct a dvacet tři. Takových těch definitivních položek, které byly za pár týdnů překonané vývojem, už bylo tolik, že teď nemůžeme vědět, kolik si budeme platit DPH na Vánoce roku 2012. Víme jen, že rozhodně nebude DPH nižší, ale o kolik to bude více, to nikdo neví,“ obává se s ironií sociolog.

Ten se směje termínu progresivní zdanění v souvislosti s navrhovaným zvýšením daní pro takzvaně bohaté.

„Vláda uvažuje o tom, že do léta by navrhla vyšší zdanění těch, kteří berou více jak sto tisíc korun. Já těm lidem ty platy nezávidím, ale je to od vlády jenom taková vějička,“ myslí si sociolog.

Karikatura na progresivní zdanění

„Ty daně se mají počítat z nyní už zase hrubé, nikoliv superhrubé mzdy,“ připomíná Keller a v tom je podle něj kámen úrazu.

„Četl jsem, že se uvažuje o vyšším zdanění těch asi sedmi tisíc lidí, kteří berou měsíčně jako zaměstnanci několik set tisíc korun, i přes milion korun. Ale to je jen takový trik, že se vláda tváří, že je chce nějak výrazně zdanit. Poslední návrh, který jsem četl, hovoří o dvaceti šesti procentech. A nebude-li to ze super hrubé mzdy, ale z hrubé mzdy, tak z té my už všichni dnes platíme dvacet tři procent,“ konstatoval Keller.

„To znamená, že oproti těm, kteří berou málo peněz a platí dvacet tři procent, tak ti, kteří berou sta tisíce a miliony každý měsíc, by platili o tři procenta více, což je naprosto směšné. Tím nedávám najevo závist, chci jen říci, že nejde o progresivní zdanění, ale o karikaturu progresivního zdanění,“ uzavřel Jan Keller.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ze Zemana vězeň. Vezmou všechno. Vymetou Hrad.“ Budou se prý dít věci

6:01 „Ze Zemana vězeň. Vezmou všechno. Vymetou Hrad.“ Budou se prý dít věci

„Udělají z prezidenta vězně, odříznou ho od nejbližších.“ I toto se ParlamentníListy.cz dověděly při…