Kdo jde na Slovensko, je ubožák. Varování lékařům z vysokých míst

01.12.2011 17:07 | Zprávy

Lékař, který by šel vypomáhat na Slovensko, kde vygradovala místní obdoba naší akce Děkujeme odcházíme, je podle prezidenta Lékařské komory Milana Kubka morální ubožák. Slovenským lékařům prý nejde jen o platy, ale i o to, aby nebyl zprivatizován tamní systém veřejného zdravotnictví. To není pravda, oponuje mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Katarína Zollerová. Odboráři teď už chtějí jen peníze, více než třicetiprocentní navýšení platů je jim málo, řekla pro ParlamentníListy.cz. Chtějí totiž procent hned čtyřicet pět.

Kdo jde na Slovensko, je ubožák. Varování lékařům z vysokých míst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf České lékařské komory Milan Kubek
Na Slovensku dnes v nemocnicích chybí asi 1200 lékařů z celkového počtu šesti a půl tisíce po té, co s prvním prosincem vstoupila v platnost jejich výpověď podaná v obdobné akci, jakou byla u nás akce lékařů Děkujeme, odcházíme. V noci na dnešek zkrachovalo dosud poslední jednání mezi lékařskými odbory a vládou.

Prý nechtějí jen peníze 

Tak jako u nás zaštiťují slovenští své mzdové požadavky krom jiného i údajným bojem proti privatizací veřejného zdravotního systému. Nicméně pravdou je, že právě transformace nemocnic byla už zastavena, přesto odbory na dohodu s vládou nepřistoupily. Akutní nedostatek lékařů tak chce Slovensko řešit zahraniční výpomocí a o pomoc požádalo i Českou republiku.

Čtěte také: Odboráři, spojte se. Lékaři ze zemí V4 odejdou najednou

„Protestní akci slovenských lékařů není možno zužovat na mzdové požadavky. Oni také bojují proti tomu, aby došlo k úplné privatizaci systému veřejného zdravotnictví. Takže jejich požadavky jsou zcela oprávněné a já jim držím palce, aby vydrželi, aby se nenechali zastrašit," řekl pro ParlamentníListy.cz prezident Lékařské komory ČR Milan Kubek.

SLEDOVALI jsme téma Exodus lékařů

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MPO: Malým a středním podnikům pomůže nový finanční nástroj

22:33 MPO: Malým a středním podnikům pomůže nový finanční nástroj

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB) a Českou banko…