Klaus: Poválečné násilí Čechů na Němcích není srovnatelné s nacisty

17.11.2010 10:14

Poválečné násilí Čechů na Němcích bylo nesrovnatelně menší než násilí páchané nacisty v okupovaných územích. Je frustrující, že se na tuto proporci a časovou posloupnost zapomíná. Prezident Václav Klaus to ve středu řekl při pietní akci připomínající odpor českých studentů proti nacistické moci.

Klaus: Poválečné násilí Čechů na Němcích není srovnatelné s nacisty
reklama

Prezident Václav Klaus vydal své první prohlášení u příležitosti oslav 21 let od sametové revoluce. Krátké prohlášení vydal u Hlávkových kolejích v Jenštejnské ulici v Praze 2, kde se konala první vzpomínková akce.

Klaus by se měl později přesunout k pamětní desce na Národní třídě, kde zapálí svíčku. Na místě by se měl mimo jiných setkat s premiérem Petrem Nečasem a končícím pražským primátorem Pavlem Bémem (oba ODS).

Neoprávněná česká hrdost?

Podle Klause by Češi neměli být hrdi na to, co někteří jejich spoluobčané dělali po válce, když situaci využili k vyřizování osobních účtů i k ničím neobhajitelným sadistickým činům.

"Ale ani v tom nesmíme ztratit proporce. Domnívám se totiž, že se součet všech poválečných neobhajitelných a ničemu dobrému neprospívajících činů, ke kterým došlo na našem území, svým rozsahem nemůže ani zdaleka vyrovnat tomu, co se v předcházejících letech každou hodinu dělo v koncentračních táborech, ve věznicích, na válečných bojištích a v nacisty okupovaných oblastech," uvedl ve středu prezident. 

Klaus je znepokojen

Prezidenta prý vytáčí, že v médiích i politické debatě roste nesouměrnost mezi pozorností věnovanou událostem před zahájením druhé světové války, událostem v jejím průběhu a událostem po jejím skončení.

"Jsem frustrován z absence důrazu na klíčový význam časové posloupnosti a kauzální příčinnosti těchto událostí. Jsem frustrován ze ztráty chápání proporcí a hloubky tragičnosti těchto událostí," apeloval Klaus.

Smysl vzpomínkových akcí, včetně 17. listopadu, podle Klause není pouze v připomínání historické pravdy, ale i v "nastolování požadavku, aby překroucená historie nebyla používána jako argument pro dnešek a už vůbec ne pro budoucnost".Čtěte také:

SLEDUJEME: Události spojené se 17. listopadem

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní muzeum: Hranice je jen slovo – nová výstava na velmi aktuální téma

22:07 Národní muzeum: Hranice je jen slovo – nová výstava na velmi aktuální téma

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích se 15. června opět otevřelo a své návštěvníky přivítalo…