Klaus: Stát by neměl utrácet za opakovaně vyplavované domy

19.05.2010 18:04

Majitelé domů, opakovaně poškozovaných povodněmi, by podle prezidenta neměli mít nárok na státní podporu. Než neustále dotovat opravy, to raději investovat do přestěhování domu na bezpečnější místo, navrhl ve středu Klaus.

Klaus: Stát by neměl utrácet za opakovaně vyplavované domy

"Jakákoliv státní podpora na dostavbu a opravy domů by se měla dávat také ve vazbě na to, jestli dům stojí na místě, kde hrozí, že povodeň bude každý třetí rok, nebo ne. Velmi bych se přimlouval, aby peníze byly využity na poposunutí se o pět, deset metrů ve vesnici výše," pronesl Klaus před novináři. 

Prezident se ohradil také proti žádosti sociálnědemokratických hejtmanů o uvolnění mimořádných výdajů na budování protipovodňových opatření. Podle Klause takové stavby často zdržují majetkové spory a nesouhlas vlastníků.

Oranžoví hejtmani, buďto mateřskou nebo protipovodňová opatření

ČSSD chce jednou zvyšovat mateřskou a jindy zase vydávat peníze ze státního rozpočtu na protipovodňová opatření, zamyslel se Klaus. "Nepochybně stát si nemůže dovolovat včera zvýšit mateřskou a zítra zase zvýšit peníze na protipovodňová opatření. To prostě nejde. Každý ví, že dopočítávat do jedničky se dá jen jedním způsobem."

Poslanecká sněmovna v úterý přehlasovala Klausovo veto a zvýšila mateřskou na loňskou úroveň. 

Systém ochrany lidí při povodních se od ničivých záplav v roce 1997 na Moravě podle Klause zlepšil. Velké poděkování podle něj patří všem lidem, kteří se podílejí na záchranných pracích v povodněmi postižených moravských krajích. 

"Vidím, že tyto naše systémy se za těch 13 let, kdy byla první povodeň v roce 1997, zdokonalily, mají lepší techniku. Chtěl bych jim všem moc poděkovat a věřím, že povodně budou mít daleko méně tragické následky než ty předcházející," řekl Klaus.

Čtěte také:


Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jatka. Na klíčové policisty se prý brousí nože. „S Pekarovou si každý vytře ***,“ odsekl zdroj. Vkročili jsme tam, kam jsme vůbec nechtěli

4:44 Jatka. Na klíčové policisty se prý brousí nože. „S Pekarovou si každý vytře ***,“ odsekl zdroj. Vkročili jsme tam, kam jsme vůbec nechtěli

Řekněme, že jde o dobře informovaného čtenáře. Takových není mnoho. Tento se podepsal jako A. Do red…