Klaus ocení 28. října znalce Shakespeara Martina Hilského

24.10.2011 17:46

EXKLUZIVNĚ Podle informací ParlamentníchListů.cz bude mezi vyznamenanými od prezidenta republiky Václava Klause u příležitosti 28. října profesor anglické literatury Martin Hilský.

Klaus ocení 28. října znalce Shakespeara Martina Hilského
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.
reklama
Prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., dr. h. c., MBE je profesorem anglické literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a Filozofické fakultě Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, překladatelem z angličtiny, shakespeareologem a manželem české překladatelky Kateřiny Hilské. K řadě knih napsal předmluvy nebo doslovy. V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria.

Po promoci nastoupil na katedru anglistiky FF UK. V květnu roku 1968 vyhrál konkurz na roční doktorandské studium na Oxfordské univerzitě, v pozici mladšího vědeckého pracovníka v Linacre College. Po srpnu 1968 roční stáž uskutečnil.

Znalec Williama Shakespeara

Po návratu z Oxfordu se vrátil na pracoviště FF UK, kde se po roce 1970 katedra anglistiky stala jen oddělením katedry germanistiky. Vedle práce na akademické půdě začal od roku 1973 překládat, psát lektorské posudky, předmluvy a doslovy knih pro nakladatelství Odeon. První překlad Williama Shakespeara učinil v roce 1983, jednalo se o Sen noci svatojánské. Jeho překlady byly uvedeny ve více než sto premiérách v českých divadlech. Národní divadlo v Praze uvedlo k roku 2010 osmnáct jeho překladů divadelních her.

V letech 1989 až 1998 byl ředitelem Ústavu anglistiky a amerikanistiky na Filozofické fakultě UK. Od roku 2010 působí na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zde vede semináře k anglické literatuře a každý týden přednáší na shakespearovská témata.

Každé dva roky je zván na konferenci do Stratfordu nad Avonou, kde se setkávají významní vědci z celého světa zabývající se dílem Shakespeara.

Zajímavostí je, že Hilský měl podepsat petici proti vzniku koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátě, které se ale prezident Václav Kalus zastal.

Více: Petice proti koalici má 18 tisíc podpisů. Kolik je ale těch pravých?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostuda, už táhli dál. Po stopách Rumunů z Kauflandu. Sem se vám nechce

10:33 Ostuda, už táhli dál. Po stopách Rumunů z Kauflandu. Sem se vám nechce

Pátrání po stopách početné skupiny rumunských Romů, kteří ztropili výtržnost při svém velkém nákupu …