Klidně nevolte, ale pak si nestěžujte, vzkazují experti nevoličům

28.05.2010 7:36

Jít volit je občanská povinnost. Ale i nejít k volbám je jedna z možností. Lidé by ale pak neměli na politiky nadávat.

Klidně nevolte, ale pak si nestěžujte, vzkazují experti nevoličům

Za komunismu to byl znak občanské neposlušnosti a odporu proti režimu. Volit jednotnou kandidátku Národní fronty se prostě muselo. Dvacet let od prvních svobodných voleb však volební účast neustále klesá.

V roce 1990 byla při prvních svobodných volbách po 40 letech volební účast do československého Federálního shromáždění neuvěřitelných 96,8 procenta, před čtyřmi lety pak o třetinu méně, 64,5 procenta oprávněných voličů. A vyšší číslo by to nemělo být podle agenturních průzkumů ani po tomto volebním víkendu.

Je lepší volit jít

„Jít volit je občanské právo. Nijak striktně ale nejít k volbám neodsuzuji," řekl pro ParlamentniListy.cz předseda Občanského institutu Roman Joch. „Pak si ale člověk nemá stěžovat. Je lepší jít volit, i kdyby to byl protestní hlas," nabádá Joch.

Ke skupině lidí, kteří nechodí k volbám nechová příliš sympatií ani politolog Josef Mlejnek. „Tím člověk ničeho nedosáhne. Mělo by to smysl, kdyby výsledek voleb byl například vázán na padesátiprocentní účast," vysvětlil pro ParlamentniListy.cz.

Zvýší to váhu disciplinovaných voličů

Mlejnek upozornil i na další aspekt a tím jsou disciplinovaní voliči. „Ten hlas se nikam nezapočítá a zvýší se váha disciplinovaných voličů," dodal. Tradičně nejpevnější voličské jádro mají komunisté a tvrdé jádro ODS, případně lidovci, uvádí sociologové.

„Chápu, že jsou lidé znechuceni a říkají si, je mi jedno, jak to dopadne. Ale nemá to žádný efekt," zamýšlí se Mlejnek.

Podle Jocha má spíše smysl volit i malé strany, které se stejně do sněmovny nedostanou. Pokud bude takových lidí větší procento, vyšlou tím voliči signál zavedeným stranám, že něco je špatně.

Například jako typická protestní strana by mohli zafungovat zemanovci. Tím by lidé vztyčili ukazováček Jiřímu Paroubkovi, že vede stranu po Miloši Zemanovi špatně.

A jak to je s nezávislostí žurnalistů, kteří nechtějí jít k volbám, aby nebyli nařčeni z podjatosti? „Každý si to musí vyřešit sám v sobě. Proč být neutrální? Stejně má člověk nějaké politické názory. Je to velmi formalistické," prohlásil Mlejnek k závazku moderátora Václava Moravce, že volit nepůjde.

Související:
Novináři by neměli volit? To určitě vymysleli Češi, smál se Macháček

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ann

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Boček: Děkuji premiéru Babišovi za klidné stáří veteránů

12:51 Generál Boček: Děkuji premiéru Babišovi za klidné stáří veteránů

Na Dnech NATO vystoupil se zásadními slovy legendární účastník druhé světové války, stíhací pilot RA…