Kníže na Hrad. Starostové potvrdili nominaci partnerské TOP 09

12.12.2011 15:32

Celostátní výbor hnutí Starostové a nezávislí (STAN) odsouhlasil nominaci předsedy partnerské TOP 09 Karla Schwarzenberga na funkci prezidenta republiky. Oznámil to předseda STAN a šéf společného poslaneckého klubu Petr Gazdík.

Kníže na Hrad. Starostové potvrdili nominaci partnerské TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

TOP 09 jako taková už nominaci svého předsedy do klání o prezidentské křeslo oznámila na svém sněmu na konci října.

Předseda TOP 09 dal na sněmu v Hradci Králové najevo, že se hodlá o funkci po současném prezidentovi Václavu Klausovi ucházet v případě přímé i nepřímé volby. V současnosti je hlava státu vybírána nepřímo, na společné schůzi obou komor českého parlamentu. Zákonodárci ale mají na stole návrh ústavního zákona, který by umožnil přímou volbu, zatím se však neshodli na jeho definitivní podobě. Vládní strany k prosazení ústavní normy potřebují souhlas přinejmenším části opozice.

Schwarzenberg sám poté, co se stal v říjnu prezidentským kandidátem své strany, poznamenal, že jeho výhodou je, že je "životem zvyklý na nezávislost, což je v takovém úřadě velice důležité".

"Za druhé tím, že jsem strávil už dětství na hradě, tak mi taky nestoupne do hlavy, když se do velkých hradních prostorů vrátím," poznamenal vicepremiér, který prožil dětství na rodinném sídle Orlík. Prezidentství na něj "nedělá takovej velkej dojem, že bych byl ještě víc namyšlenej, než jsem bez toho", uvedl muž, který se v posledních týdnech několikrát ostře názorově střetl se současným prezidentem Klausem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka a Pekarová měli žně na Radiožurnálu. Důkaz, nezvratná svědectví. A ještě fakta kolem jistých členů ODS. Rozhlasová rada zasedala

4:44 Jurečka a Pekarová měli žně na Radiožurnálu. Důkaz, nezvratná svědectví. A ještě fakta kolem jistých členů ODS. Rozhlasová rada zasedala

Radní Českého rozhlasu Tomáš Kňourek na posledním jednání Rady ČRo upozornil na to, že Český rozhlas…