Kníže se pustil do Klause: Vypadáme zase jako šašci

08.12.2012 7:10

Prezident Václav Klaus je dobře známý svými antipatiemi vůči Evropské unii, jeho postoj k novému dodatku Lisabonské smlouvy přesto překvapil. Klaus se totiž rozhodl jako jediná hlava státu nepodepsat dodatek týkající se vzniku záchranných valů eurozóny, takzvaného Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Jeho krok nechápou ani přední čeští politici.

Kníže se pustil do Klause: Vypadáme zase jako šašci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus
reklama

"Ty valy považuji za zrůdnost, hroznou věc a já je podepisovat rozhodně nebudu," citují Klause sobotní Lidové noviny. Jeho krok ale nechápe například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Vypadáme zase jako šašci," postěžoval si. Nepříjemný pocit má z prezidentova rozhodnutí i premiér Petr Nečas, podle kterého je takovéto chování zbytečné. Záchranné valy eurozóny přitom fungují již od letošního listopadu a jak uvedl mluvčí Evropské komise Simon O'Connor, hlas naší republiky nemá v tomto případě žádnou váhu. "Česká republika nemusí ratifikovat smlouvu o ESM," uvedl.

Záchranné valy jsou pro země, které mají problémy z eurem. Nastřádané finance pak mají pomoci zmírnit dopad přechodu na evropskou měnu, nebo přicházející krizi. To se ale zatím netýká České republiky, u které je přechod na tuto měnu v nedohlednu. V momentě, kdy by ale euro užívala, musela by během dvanácti let do projektu vložit čtyřicet miliard korun. Kromě toho by musela ručit za půjčky ve výši dvě stě padesáti miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrchní z restaurace dorazil na úřad práce se zlatým prstenem na palci. Dodnes vzpomínají na jeho výstup i požadavky

4:40 Vrchní z restaurace dorazil na úřad práce se zlatým prstenem na palci. Dodnes vzpomínají na jeho výstup i požadavky

Přijít o místo je v posledních měsících celkem běžná věc. Navzdory konstatování ministryně Maláčové …