Komunistka Semelová: Na výuce dějin by se měl podílet i Fučíkův klub

04.11.2010 18:26

Nechápání reality předvedla ve sněmovně poslankyně za KSČM Marta Semelová, když v interpelaci kritizovala školní projekt Příběhy bezpráví. Na programu se spolupodílí Nadace Člověk v tísni, ale jeho aktivita se zdá pro Semelovou nedostatečná. Při výuce dějin by prý měli učitelé více využívat třeba Klubu Julia Fučíka.

Komunistka Semelová: Na výuce dějin by se měl podílet i Fučíkův klub

Navíc podle Semelové aktivita společnosti Člověk v tísni nepřispívá ke zkvalitnění výuky dějepisu a porušuje zásadu odpolitizování školství.

„Proč nejsou kromě zmíněné společnosti Člověk v tísni, Konfederace politických vězňů či pochybného Ústavu pro studium totalitních režimů využívány i jiné subjekty, jako například kluby českého pohraničí, Slovanský výbor nebo Klub Julia Fučíka," ptala se Semelová v interpelaci na ministra školství Josefa Dobeše.

Také prý ji zlobí, že v projektu Příběhy bezpráví není zmiňováno, co všechno se za ta léta vybudovalo, že lidé měli práci a střechu nad hlavou, že zde bylo soběstačné zemědělství a fabriky, které jsou dnes už dávno zlikvidovány.

Děti mají prý nevyvážený pohled na minulost

"Nejde náhodou jen o snahu vytvářet v žácích a studentech zkreslený, nevyvážený a neobjektivní pohled na minulost?," ptala se Semelová.

Komunistická poslankyně se zajímala hlavně o příspěvky ministerstva školství na projekt. Loni to bylo podle ní  asi 22,2 milionu korun. Ministr školství Dobeš ovšem má její hodnocení za mylné. Podle něj to bylo loni asi 685 tisíc korun a letos 810 tisíc korun.

Dobeš navíc podotkl, že projekt zaplňuje mezeru, protože o době totality s v historii psalo jen tak, jak ji Semelová vnímá  „Společnost Člověk v tísni, poskytuje audiovizuální, filmové a další pomůcky pro následné besedy a školení učitelů. Dělá to proto, protože v hodinách dějepisu je skutečně na posledních 40 let velká mezera z jednoho prostého důvodu, protože o těch letech komunistických se vždycky v té historii psalo jen o těch velkých úspěších, o těch pětiletkách a o tom  všem," uvedl ministr.  Dodal, že koncentrační tábory a politické rozsudky byly navíc pro většinu tehdejší veřejnosti tabu.

Už v minulosti prosazovala klub ćeského pohraničí

Semelová je známa jako obdivovatelka Klementa Gottwalda. Jako učitelka na prvním stupni základní školy prosazuje i výuku o budovatelském úsilí po roce 1948.

"Pokud už chodí do školy pamětníci, tak by tam měli chodit i pamětníci našeho budovatelského úsilí, nebo například členové klubu českého pohraničí," řekla v dubnu poslankyně pro Hospodářské noviny.

"Dnes se mluví jen o tom, jak pohraničníci údajně vraždili. Přitom to byli lidi, kteří bránili naši zem," vysvětlila.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejtemnější tvář českých kriminálů: Půl roku ho dennodenně znásilňovali. Nahý utíkal po chodbě. Nepomohlo. Pak si to bachaři pustili na videu

4:47 Nejtemnější tvář českých kriminálů: Půl roku ho dennodenně znásilňovali. Nahý utíkal po chodbě. Nepomohlo. Pak si to bachaři pustili na videu

ČESKÉ KRIMINÁLY ParlamentníListy.cz přinášejí třetí díl série o prostředí našich věznic. Požádali js…