Kotzian vezme místo prvního náměstka Brna

3.11.2010 10:13 odp.

Podle zdroje z blízkého z okolí brněnského volebního lídra ODS Roberta Kotziana, Kotzian vezme post prvního náměstka primátora. V Brně vznikne velká koalice mezi vítěznou ČSSD a ODS.

Kotzian vezme místo prvního náměstka Brna

Robert Kotzian byl právě odpůrcem spolupráce se socialisty a podobně jako předseda ODS Petr Nečas a šéf jihomoravského regionu Jiří Kadrnka podporoval pravicovou koalici s TOP 09 a KDU-ČSL, ale zastupitelský klub nakonec v poměru 10:4 odhlasoval spolupráci se socialisty, jeden člen zastupitelstva přeběhl od Kotziana. ODS by měla mít výměnou za přenechání postu primátora socialistům většinu v městské radě. Velkým zastáncem kooperace s ČSSD je místopředseda ODS Pavel Blažek. 

Mezi Skyllou a Charybdou

Podle zdroje ParlamentníchListů.cz Kotzian zvažoval, že se zachová buď „zásadově" a funkci viceprimátora nevezme a stáhne se do ústraní, nebo se nenechá úplně vyšachovat a ponechá si aspoň nějaký vliv jako náměstek primátora, aby mohl zabránit nejhorším „kšeftům" mezi byznysovými bossy ODS a ČSSD.

„Robert řešil opravdu velké dilema, protože, když funkci náměstka vezme, řada lidí o něm řekne, že je stejný kšeftman jako příznivci velké koalice. On si chce zachovat vliv, aby aspoň zabránil té největší špíně. Řada lidí z ODS i ČSSD, kteří spolu chtějí dělat obchody, by byla ráda, aby se zachoval ´zásadově´a ´férově´ a stáhnul se, ale on jim tuhle radost neudělá. Existuje také možnost, že ho budou chtít vyšoupnout i z postu náměstka, který mu jako lídrovi druhé nejsilnější koaliční strany náleží, ale to už by se fakt totálně mediálně znemožnili. Navíc velká část řadových členů brněnské ODS z té velké koalice vůbec nadšená není," řekl redakci zdroj.

Pokud se Kotzian stane náměstkem, zůstane v Bohunicích pouze zastupitelem a již nebude starostou této městské části, neboť nechce kumulovat funkce.

Velká koalice nemusí vydržet

Navíc není vyloučeno, že se řadovým členům ODS časem velká koalice zprotiví a že podpoří v nějaké části volebního období pravostředovou koalici. Brno má 55 zastupitelů. Budoucí koalice bude tedy potřebovat minimálně 28 zastupitelů.

Tu sociální demokraté se svými 19 zastupiteli a 14 zastupiteli z ODS dají dohromady. Existuje ale pak také možnost, že se časem na koaličním vládnutím dohodnou ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, které by daly dohromady většinu s 29 zastupiteli.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

9:53 Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

„Nejvíce tržní a nejjednodušší řešení, které lze učinit, je, aby vláda vytáhla z ČEZ ve formě divide…