Krabice od bot nebo křoví. I tam mohou končit české děti

02.11.2011 16:47 | Zprávy
autor: Radek Kraus

Duchovní otec - zakladatel schránek na odložené děti babyboxy je svérázný muž. Rád je upřímný a také rád přesvědčuje, že babyboxy mají smysl. Zachránily od roku 2005, kdy vznikl první už 60 dětí, a jsou na 46. místech v ČR. Přesto dál zápasí někdy s lidskou hloupostí, někdy neznalostí a někdy i arogancí.

Krabice od bot nebo křoví. I tam mohou končit české děti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kojenec
"Vesměs najdu pochopení a jsem za to rád. Babyboxy mají rozhodně smysl. A kdo si myslí opak, ať si zjistí, kolik dětí se tím zachránilo - 60. Neuvěřitelných 60 dětí, které by zřejmě bůhvíjak skončily," řekl pro server ParlamentníListy.cz Ludvík Hess.

V plánu má v blízké budoucnosti zprovoznit další schránky. Ještě letos by to mělo být v Chebu, po Novém roce v Karlových Varech a znovu chce také otevřít babyboxy ještě v jižních Čechách.

Skončí děti ve křoví? Budějovicko babybox nechce

"Usiluji o tom a jsem rád, že velkou podporu a pochopení jsem našel u některých lidí v Táboře a Českém Krumlově. Tam babyboxy chybí, stejně jako v Českých Budějovicích. Pro mne z nepochopitelného důvodu nechce pan ředitel krajské nemocnice v Budějovicích Břetislav Shon babybox v nemocnici. Přitom jde o poslední velké krajské město v ČR, které schránku nemá. Věřím ale, že najdeme cestu, jak v tomto městě schránku zprovoznit a umožnit tak odložit anonymně dítě matkám, které se nechtějí nebo nemohou starat. Je to totiž mnohem lepší, než, aby ho matka nechala v křoví, v krabici od bot nebo někde v igelitce v křoví u řeky," podotkl Ludvík Hess.

Havel mě nikdy nebral, přiznal otec českých babyboxů

To byl ostatně loňský případ, kdy žena po porodu odhodila čerstvě narozeného chlapečka v igelitce k řece. Dítě jen zázrakem přežilo, protože ho našel muž se psem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Tropická sobota v zahradě Strakovy akademie

19:34 Úřad vlády: Tropická sobota v zahradě Strakovy akademie

V sobotu 20. června se v zahradě Strakovy akademie uskutečnila akce s názvem Práce, péče a rodina ve…