Kraj přispěje miliónem obětem výbuchu ve Frenštátě

26.02.2013 13:22

Moravskoslezský kraj přispěje na pomoc obětem frenštátského výbuchu více než miliónem korun. Peníze budou rozděleny mezi dvanáct osob. Kraj také rozhodl ocenit pětici záchranářů, mezi kterými jsou jak hasiči, tak policista a záchranář.

Kraj přispěje miliónem obětem výbuchu ve Frenštátě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Padesátikorunová mince
reklama

Krajští radní rozhodli o tom, že Moravskoslezský kraj přispěje obětem tragédie ve Frenštátě pod Radhoštěm. Při výbuchu panelového domu tam zahynulo šest lidí a dalších jedenáct se zranilo. Radní rozhodli o vyčlenění víc než milionu korun pro ty, kteří tragédii přežili. Jde o peníze z rezervního fondu, které nepůjdou na speciální konto, ale lidé je dostanou přímo.

Některé rodiny před víc než týdnem přišly nejen o své nejbližší, ale také o střechu nad hlavou a všechny osobní věci. Neobejdou se tak bez podpory okolí. Frenštátská radnice už v minulých dnech dala padesát tisíc korun každému, kdo tragédii přežil.

Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka (ČSSD) návrh na pomoc lidem z Frenštátu padl hned po tragédii a dnes šlo o pouhou formalitu.

Ve Frenštátě se už sešly tuny materiální pomoci a peníze přibývají na speciálním účtu. Podle informací Českého rozhlasu tam je aktuálně kolem 13,5 milionu korun. Tyto prostředky jsou určené primárně na nové bydlení a rodiny je dostanou až poté, co skončí vyšetřování.

Kraj odmění hasiče, záchranáře i policistu

Podle informací Českého rozhlasu kraj přislíbil také finanční příspěvek na demolici, která začala v pondělí. Zároveň chce ocenit tři hasiče, zdravotníka a policistu, kteří na místě zasahovali. Kromě pamětní medaile a čestného uznání dostanou odměnu deset tisíc korun.

Dům, v němž bylo šest bytů, explodoval v neděli 17. února. Podle policejní verze problémový nájemník přízemního bytu Antonín Blažek napustil prostory domu plynem a poté založil požár. Prý se mstil za to, že kvůli dluhům o byt přišel. Při výbuchu ale zemřel nejenom on, ale i dalších pět obyvatel domu.

Mezi oběťmi jsou tři děti ve věku od tří do jedenácti let. Dalších 11 lidí utrpělo zranění, tři z nich stále zůstávají v ostravské fakultní nemocnici.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Vánoce do Špindlu? Zapomeňte. Blíží se nejhorší sezóna v historii, hrozí i zákaz pobytu

5:55 Na Vánoce do Špindlu? Zapomeňte. Blíží se nejhorší sezóna v historii, hrozí i zákaz pobytu

Clarion Špindlerův Mlýn, hotely Savoy, Bedřiška, Pod Jasany, Start, Amenity, Jelínek, Grand, Lomnice…