Kraj si nechá zpracovat socioekonomickou analýzu Šluknovska

5. 10. 2011 17:20

Ústecký hraj si nechá od Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) zpracovat socioekonomickou analýzu Šluknovska.

Kraj si nechá zpracovat socioekonomickou analýzu Šluknovska
reklama

Zpráva má identifikovat současné problémy v regionu, jejich příčiny a dopady. Kraj se obává se negativního vlivu současné situace na cestovní ruch, zájem investorů nebo ceny nemovitostí. ČTK o tom v tiskové zprávě o jednání rady kraje informovala jeho mluvčí Magdaléna Hanáčková.

Spadnou ceny nemovitostí, cestovní ruch zajde na úbytě

Kraj chce pomocí analýzy zjistit, jaké dopady na region mohou mít vyostřené vztahy mezi majoritou a nově přistěhovanými Romy, včetně nechtěného zájmu extremistických skupin. "Značná pozornost všech médií současné situaci bude, pokud se ji nepodaří rychle uklidnit, nepříznivě dopadat na místní podnikatele, především v cestovním ruchu. Budou také klesat ceny nemovitostí a zájem potřebných investorů se od tohoto regionu, který se již dnes potýká s vysokou nezaměstnaností, dlouhodobě odvrátí," popsala mluvčí.

SLEDUJEME témata: Šluknovsko a Romové

Rada kraje se také obává toho, aby se nepokoje nepřenesly do jiných míst regionu. První protestní pochod podobný těm ve Šluknovském výběžku svolali pořadatelé už na tuto sobotu do Ústí nad Labem.

Sociální a ekonomickou analýzu Šluknovska má pro kraj zpracovat jediná místní univerzita za 100.000 korun. Dokument bude navazovat na Strategii boje proti sociálnímu vyloučení v letech 2011 - 2015, kterou přijala v září vláda. Stane se pak podle Hanáčkové základem pro návrh konkrétních opatření.

"Návazně na analýzu připraví kraj pilotní projekt do Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost pro ověření realizovatelnosti a efektivity navržených opatření," vysvětlila mluvčí. Kraj doufá, že peníze na realizaci jednotlivých projektů, které analýza nastíní, získá právě ze strukturálních fondů Evropské unie.

Ve Šluknovském výběžku panuje od srpna sociální napětí. Starousedlíci opakovaně protestují proti rostoucí kriminalitě, ze které viní nově přistěhované Romy. Rozbuškou již šest týdnů trvajících protestů byly dva ozbrojené útoky Romů na místní obyvatele.

Ilustrační foto: Hans Štembera

Související:

Romové se přestanou flákat a budou pracovat, zní ze Šluknovska

Radek John má recept na Romy. Vystěhovat je z ghett

Experti: Na asociály tvrďáky z armády. Jinak nepokoje zaplaví zemi

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SMS ČR: Starostové vyhlašují stávkovou pohotovost. Čekají propad obecních rozpočtů o dalších 10 miliard

14:57 SMS ČR: Starostové vyhlašují stávkovou pohotovost. Čekají propad obecních rozpočtů o dalších 10 miliard

Sdružení místních samospráv ČR dnes vyhlásilo stávkovou pohotovost starostů. Důvodem jsou další návr…