Mašínové budou mít film. Točí se do dvou let

14.08.2011 6:16

Příběh bratří Mašínů si podle režiséra zfilmování přímo žádá. Je v dobrém slova smyslu dobrodružný a baví mě už jen ta představa, že pět kluků, kteří se sotva holí, uniká celé armádě policistů a vojáků, kteří disponují těžkou technikou po dobu celého měsíce a nakonec se jim to víceméně podaří, říká.

Mašínové budou mít film. Točí se do dvou let

Film mapující příběh protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů, jejíž jeden z ústředních aktérů Ctirad Mašín dnes po delší nemoci zemřel v USA, hodlá jeho jmenovec Tomáš Mašín začít natáčet do dvou let. Přední tvůrce reklam, který před dvěma lety debutoval celovečerním snímkem 3 sezóny v pekle oceněným třemi Českými lvy, to dnes řekl ČTK. Původně chtěl s natáčením začít již letos, na nákladný film však stále nemá dostatek peněz.

Vše k tématu Mašínové ZDE

"Pevně věřím, že (se začne natáčet) v následujících dvou letech," uvedl pětačtyřicetiletý Mašín, který je s legendami protikomunistického odboje vzdáleně spřízněn; jeho prapradědeček byl totiž bratrem jejich dědy, tedy prastrýcem kontroverzních odbojářů. 

Aktérům se nápad líbí

Scénář filmu o Mašínech režisérovi nabídl spisovatel Jan Novák, který jejich téma zpracoval knižně. Jeho kniha Zatím dobrý se ve výročních cenách Magnesia Litera stala knihou roku 2004; Novák se na připravovaném snímku podílí i jako spoluautor scénáře.

"Ten film mapuje roky života Mašínů a jejich rodiny krátce po druhé světové válce až po jejich odyseu v Německu," uvedl režisér, který chce asi polovinu děje v souladu s předlohou natočit právě v této zemi.

Sourozenci Mašínové na ParlamentníchListech.cz:
Josef Mašín: Soudcům nevěřím. "Estébáky" Bohdalovou a Kanyzu očistili
Tady to skončí hodně špatně. Sestra Mašínů o Česku

"Sháníme i zahraničního koproducenta, konkrétně na německé straně," uvedl Mašín. Rozpočet filmu by podle něj mohl dosáhnout tři až 3,5 milionu eur (asi 73 až 85 milionů korun). "Jedná se o výpravný historický film, takže to není úplně jednoduché, je to práce na delší dobu," konstatoval Mašín.

Sami bratři Mašínové se k nápadu svého jmenovce postavili příznivě, Josef Mašín dokonce s režisérem prošel trasu jejich útěku bývalým východním Německem. S jeho zesnulým bratrem Ctiradem se však režisér osobně nesetkal.

Ozbrojený odpor se v Česku často nevidí

"Jako jedni z mála se neváhali postavit na ozbrojený odpor v rámci třídního boje, což je zde v Čechách zcela výjimečná záležitost," vyzdvihl význam skupiny bratří Mašínů režisér. "My se spíš vidíme v pozici obětí a víc tomu dokážeme rozumět," míní.

Dále čtěte:
Kubišová: Mašínové pro mě byli hrdinové

Jejich příběh si navíc podle něj zfilmování žádá. "Je v dobrém slova smyslu dobrodružný a baví mě už jen ta představa, že pět kluků, kteří se sotva holí, uniká celé armádě policistů a vojáků, kteří disponují těžkou technikou po dobu celého měsíce a nakonec se jim to víceméně podaří," dodal.

Při ozbrojeném boji skupiny bratří Mašínů zemřelo několik lidí. Její členové se pro odchod z tehdejšího Československa rozhodli po několika zatčeních a propuštění Ctirada Mašína z uranových dolů v Jáchymově. V roce 1953 překročili hranici s Německou demokratickou republikou a při incidentech zastřelili několik příslušníků policie. Ještě předtím při akcích skupiny v tehdejším Československu zabili pokladníka Josefa Rošického a členy Sboru národní bezpečnosti Oldřicha Kašíka a Jaroslava Honzátka. Druhého podřezal Ctirad Mašín, když byl muž v bezvědomí po omámení chloroformem.

Skupina měla šest členů. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák, který se však jejich dobrodružné cesty osobně nezúčastnil, byli zatčeni a popraveni. Ctiradu Mašínovi, Josefu Mašínovi a loni zesnulému Milanu Paumerovi se podařilo probít do západního Německa. Paumer se po roce 1989 vrátil do vlasti; Mašínové návrat odmítli.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muž přivezl opičí neštovice z „festivalu otroků“. Orgie probíhaly v přísně střeženém prostoru v Antverpách, kde se nesmí fotit

16:00 Muž přivezl opičí neštovice z „festivalu otroků“. Orgie probíhaly v přísně střeženém prostoru v Antverpách, kde se nesmí fotit

EXKLUZIVNĚ Již devět států v Evropě potvrdilo šíření opičích neštovic, které se běžně vyskytují zejm…