Milouš Jakeš Vodrážka improvizoval. Neposlechl rady

22.6.2010 11:02 dop.

Velkou část proslovů občanskodemokratických politiků píše šéf Topolánkova tiskového odboru Martin Schmarcz.

Milouš Jakeš Vodrážka improvizoval. Neposlechl rady

Schmarcz dříve působil v médiích, nakonec ale v celé ODS proslul jako vynikající autor projevů. Kariéru nastartoval opravdu státnickou řečí, kterou pronesl v roce 2007 Mirek Topolánek při zahájení rozhovorů o instalaci radarové základny na území Česka.

Projevy si nechává psát skoro každý

Schopné šéf odboru se také značnou měrou podílel na prezentaci ODS v předvolební kampani, připravoval prohlášení i pro Petra Nečase. Jediná Miroslava Němcová si projevy sestavuje sama. Naopak Mirek Topolánek tomuto svému asistentovi svěřil nedávný projev při svém odchodu z politiky.

A i když projev Davida Vodrážky pocházel se Schmarczova pera, onu trapnou pasáž, při které se část straníků v sále nepokrytě smála, si tam neúspěšný kandidát na místopředsedu přidal sám. Díky nepodařenému projevu nakonec Vodrážka neobhájil post 1. místopředsedy strany a navíc si za svůj řečnický výkon vysloužil srovnání s komunistickým aparátčíkem Miloušek Jakešem.

Většina se aspoň poradí

Naštěstí ale většina politiků Schmarczova doporučení berou vážně, například novopečený místopředseda Pavel Drobil s ním svůj předvolební proslov pečlivě konzultoval.

Martin Schmarcz nicméně popírá, že do proslovů vkládá vlastní politické myšlenky. „Je to vždy projev řečníka, ne můj. Oni mi říkají, jaké tam chtějí mít myšlenky, metafory, vtipy. Vždy je třeba přizpůsobit proslov konkrétní osobnosti," vysvětlil. Necítí se proto autorem, ale spíše editorem. „Jsem ten, který pomáhá autorovi lépe formulovat," doplnil mistr politických promluv.

Bush i Thatcherová

Po Topolánkově pádu to vypadalo, že Schmarcz bude muset odejít, nicméně právě v této době si ho najal Pavel Drobil. „Pokud mi na projevu hodně zádrží, s Martinem Schmarczem coby profesionálem ho hojně konzultuji," vysvětlil Drobil.

Čeští politici neradi přiznávají, že jim projevy píše odborník, ale v zahraničí se jedná o běžnou věc. Britské premiérce Margaret Thatcherové sepisoval vystoupení novinář John O' Sullivan, Geroge Bushovi zase Matthew Scully z National Review.

Čtěte také: 
Milouš Jakeš, smáli se delegáti Vodrážkovi

Foto: Hans Štembera. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jac

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lidé budou šokovaní.“ Rána za ranou z Německa. Nafta, plyn. A ČR? Zlé číslo

7:31 „Lidé budou šokovaní.“ Rána za ranou z Německa. Nafta, plyn. A ČR? Zlé číslo

Situace na poli energií se nevylepšuje. V půli července má dojít k plánované desetidenní údržbě plyn…