Místopředseda poslanců VV: Majetek církvi nevracet. Žádný asi nevlastnila

10.01.2012 12:17

Situace kolem církevních restitucí se může komplikovat. Místopředseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Otto Chaloupka totiž pochybuje o tom, zda církev majetek, který se jí má vrátit, před únorem 1948 skutečně vlastnila. Byl by rád, aby se kvůli tomu sešel poslanecký klub a pochybnosti rozebral.

Místopředseda poslanců VV: Majetek církvi nevracet. Žádný asi nevlastnila
Foto: Věci veřejné
Popisek: Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka

Chaloupka pro ParlamentníListy.cz uvedl, že kdyby byl členem VR, hlasoval by proti restitucím. "Mám vážné pochybnosti o tom, že majetek, který se má církvi vrátit, církev opravdu vlastnila. Vyvlastněn byl totiž majetek církvi již za Josefa II. a byl jí dán pouze do správy. Byl bych rád, aby se kvůli tomu sešel poslanecký klub a věc vážně projednal. Abychom nevraceli něco, co církvi nikdy nepatřilo. Pokud se mýlím, tak se církvi omlouvám, ale opravdu mám vážné pochybnosti a nejedná se o malou částku, abychom to odmávali jen tak. Je třeba rozptýlit možné pochybnosti," řekl ParlamentnímListům.cz Otto Chaloupka.

"Osobně považuji svolání poslaneckého klubu VV za jediný možný postup, neboť jen a jen poslanci mohou rozhodnout," podpořil ho poslanec Martin Vacek.

"Pokud jde o názor kolegy Chaloupky, tak v naší straně má každý právo na svůj názor, tedy i on. Nejsem historik, nechť tito odborníci řeknou, jak to bylo s nabytím majetku církví. Jinak plně respektuji usnesení VR, případně poslaneckého klubu. Co však odsuzuji, je neustálá negativní kampaň médií proti VV," uvedl poslanec VV Jiří Štětina.

Člen poslaneckého klubu VV Josef Novotný uvedl, že nezkoumá, zda církve majetek opravdu vlastnily. "Vadí mi, že naši partneři se odvolávají na absolutní neměnnost závěrů komise, která neposuzovala rozpočtové souvislosti. Kdyby koalice zdanila konečně hazard, je po problému," dodal poslanec.

SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ASZ: Titul Farma roku 2020 putuje do středočeských Milošovic k rodině Cihlářových

16:09 ASZ: Titul Farma roku 2020 putuje do středočeských Milošovic k rodině Cihlářových

Pětice oceněných rodinných farem v soutěži Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku 2020 si z d…