Muž ODS seknul do Českého lva: Lezete Havlovi do řiti, nezaslouží si to

06.02.2012 7:54

Odcházení prvního polistopadového prezidenta Václava Havla v sobotu obdrželo 12 nominací na cenu Český lev. Nelze se divit, že tento nebývalý úspěch vzbudil pozornost. Problém však je, že byl zapříčiněn možná jen tím, že autor tohoto filmu již není mezi námi a otázkou je, zda je to to nejvhodnější kritérium pro hodnocení. Nesvědčí spíše o zvláštním postoji filmové akademie?

Muž ODS seknul do Českého lva: Lezete Havlovi do řiti, nezaslouží si to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel
reklama

Dlouholetý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a někdejší kandidát ODS do Poslanecké sněmovny Petr Štěpánek glosuje nominace na České lvy, které se udělovaly v sobotu. Stejně jako řada jiných komentátorů se pozastavuje nad tím, že Odcházení prvního polistopadového prezidenta Václava Havla získalo 12 nominací. Svůj kritický text uveřejnil autor na svém webu.

Takové patolízalství, to si Havel nezaslouží

Štěpánek si všímá faktu, že Odcházení nezískalo nominaci snad jen v kategorii nejlepšího dokumentárního filmu. Přitom by si podle něj tuto nominaci film zasloužil ze všech nejvíc. Dokumentuje prý totiž patolízalství, ale nejen patolízalství členů filmové akademie.  

Vše k tématu Havlův film

„Jediná kategorie, ve které Odcházení nebodovalo, je nejlepší dokumentární film. A to je od filmové akademie tragická chyba. Neboť právě Odcházení je skvělý dokument o naší současnosti, dokument o patologickém patolízalství, řiťolezectví a pokrytectví. Aby mi bylo správně rozuměno: dokument o patologickém patolízalství, řiťolezectví a pokrytectví samotné filmové akademie,“ píše Štěpánek.

Autor k tomu dodává, že něco podobného si Havel nezaslouží. Členové akademie by podle jeho názoru udělali lépe, kdyby Havlovi udělili např. cenu za celoživotní dílo in memoriam. Bylo by to důstojné a jistě by to nevyvolalo tolik vášní, jakých jsme svědky v okamžiku, kdy byl Havel postaven do soutěže s jediným dílem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrchní z restaurace dorazil na úřad práce se zlatým prstenem na palci. Dodnes vzpomínají na jeho výstup i požadavky

4:40 Vrchní z restaurace dorazil na úřad práce se zlatým prstenem na palci. Dodnes vzpomínají na jeho výstup i požadavky

Přijít o místo je v posledních měsících celkem běžná věc. Navzdory konstatování ministryně Maláčové …