Náčelník generálního štábu Picek příští rok skončí

22.10.2011 8:20

Čtyřiapadesátiletý náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek potvrdil, že v příštím roce odejde do civilu. V říjnu mu totiž skončí kontrakt, který s armádou podepsal. Ve vojenské kariéře nechce pokračovat, informují Lidové noviny (LN).

Náčelník generálního štábu Picek příští rok skončí
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tank na přehlídce v Milovicích
reklama

O Pickově odchodu se spekulovalo již loni, kdy se změnilo vedení ministerstva obrany a do jeho čela usedl Alexandr Vondra (ODS). Ten ale nakonec Picka ve funkci podržel, potřeboval jej prý k sestavení Bílé knihy, výhledu armády pro další roky. "Spolupráci s Vlastmilem Pickem hodnotím dobře," řekl deníku Vondra.

Nástupce vyberu po konzultaci s prezidentem, oznamuje Vondra

Ministra tak čeká hledání nového muže pro vedení českého vojska. "Nového náčelníka navrhnu vládě po konzultaci s prezidentem. Zkušené generály, kteří do této funkce dospěli, určitě máme," sdělil LN Vondra. V tuto chvíli se mezi vojáky spekuluje zejména o někom ze čtyř současných Pickových zástupců ve velení armády.

Podle nepsaného pravidla může jednoho kandidáta navrhnout sám Picek. "V hlavě mám svého favorita, ale o jméno se s vámi nepodělím," řekl deníku. Sám se prý za rok ještě do důchodu nechystá, přestože by v šestapadesáti letech mohl. Chce pracovat, o konkrétních možnostech či pracovních nabídkách se zatím nezmínil.

Vlastimil Picek vystudoval vojenskou akademii v Brně, poté působil u spojovacího vojska a na generálním štábu. Náčelníkem generálního štábu české armády jej prezident Václav Klaus jmenoval v březnu 2007. Mezi kandidáty na jeho řízení byl Picek ale již v roce 2003.

Čtěte:

Armádní obchodování bez souhlasu vlády. Na obraně to zavání zločinem

Armáda navrhuje zavést bojovou a teritoriální úroveň aktivních záloh

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otřesné svědectví ze špitálu: „Feťáka přivezou, my ho myjeme, léčíme, krmíme. Agrese, výkaly, zvratky, zaschlé sperma. A Piráti potom…“

4:38 Otřesné svědectví ze špitálu: „Feťáka přivezou, my ho myjeme, léčíme, krmíme. Agrese, výkaly, zvratky, zaschlé sperma. A Piráti potom…“

Podle předběžných výsledků pitvy nezemřel mladý muž v Teplicích kvůli zákroku policie, ale kvůli pož…