Nečas před poslanci kopal do "líného ministra v zahraničí". Žádné omlouvání

02.02.2012 16:03

Hlavní témata odpoledních interpelací? Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a jeho možné odvolání, nebo odměny na Úřadu vlády. Tedy otázky, jimiž se poslanci na půdě dolní komory zaobírali již několikrát. Interpelujícími byli opět poslanci opoziční ČSSD. Ale přece jen přišlo něco nečekaného – premiér Petr Nečas totiž přiznal, že považuje svou komunikaci na konto ministra zahraničí za nešťastnou. Schwarzenbergovi se ale neomluvil.

Nečas před poslanci kopal do "líného ministra v zahraničí". Žádné omlouvání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas řeční ve sněmovně

„Obyvatelům Čimelic se v souvislosti s tancovačkou touto cestou omlouvám,“ řekl dnes premiér Petr Nečas a zmínil, že jeho výroky v tomto týdnu byly nešťastné.

O co jde? Premiér totiž při své čerstvé kritice ministra zahraničí Karla Schwarzenberga řekl, že šéf diplomacie by měl zvažovat své projevy, neboť to nejsou výroky "z vesnické tancovačky někde v Čimelicích". Nečas zmiňoval Čimelice v narážce na fakt, že právě v této obci nedaleko Písku vlastní Schwarzenberg zámek. Ministra Schwarzenberga pak také označil za líného člověka, který nic nedělá, nehájí zájmy Česka a je "spíš ministrem v zahraničí než ministrem zahraničí".

Schwarzenberg, který v úterý odletěl na čtyřdenní pracovní cestu, před odjezdem totiž označil Nečasův postoj ke smlouvě o fiskální unii na summitu EU slovy, že  poškozuje Českou republiku. Podle ministra zahraničí je ale také možné, že Nečas "to dělá jen napínavé, aby se prokázal jako veliký borec" a ČR se nakonec ke smlouvě o rozpočtové kázni zemí eurozóny v březnu připojí. Již před časem pak Schwarzenberg prohlásil, že jeho strana by nemohla zůstat ve vládě, která by Česko vedla mimo hlavní evropský proud.

Starosta Čimelic se urazil

Zatímco ale Schwarzenberg se nemohl nijak ohradit proti Nečasově "tancovačce" pořádně se mezitím naštval starosta jihočeských Čimelic, který dokonce napsal otevřený dopis. Právě proto se dnes asi Nečas ve sněmovně omluvil, ale jeho přestřelení prý není jen na jeho straně: On má ale tu elementární sebereflexi, že to přizná.

„Já odpovím velmi otevřeně: poškozuje nás to, ano máte pravdu,“ odvětil také Nečas dnes ve sněmovně na dotaz místopředsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka. Ten se totiž premiéra otázal, jestli si vůbec uvědomuje, že nás tyto věci poškozují v zahraničí.

„Já ten způsob komunikace považuji za nešťastný a chybný, ale já mám elementární sebereflexi… a považuji za povinnost se veřejně omluvit, a to obyvatelům Čimelic v souvislosti s tancovačkou,“ řekl také Nečas a zmínil, že jeho postoj na summitu EU v Bruselu je legitimní a že se od pozice Česka a od svého svého mandátu schválených vládou neodchýlil na evropském summitu ani o milimetr. Je ale prý otázka, zda to mohou říci všichni ministři, když stanovisko je závazné i pro ně.

Zaorálek má dle něj pravdu v tom, že jejich komunikace zemi poškozuje. "Říkám to vědomě jako spoluautor komunikace, kterou jsem nevyvolal ani nespustil," poznamenal Nečas a pak také trochu zavtipkoval: "Panu starostovi bych chtěl vzkázat, že jeho pozvání na tancovačku přijímám."

Drábka neodvolá, situace se lepší

Jak jsme výše uvedli, Nečas byl také  pod palbou jiných sociálních demokratů a to předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky – ten chtěl vědět, zda Nečas odvolá ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Poslanec Jeroným Tejc pak ťal do premiéra kvůli odměnám na Úřadu vlády.

Statisícové odměny se podle Nečase vyplácely i za vlád ČSSD. Například David Rath (ČSSD) před odchodem z funkce ministra zdravotnictví nechal svým spolupracovníkům vyplatit půlmilionové odměny, podotkl premiér. "Nikdy jsem vás neslyšel, že byste tyto odměny kritizoval a odsuzoval," řekl Nečas Tejcovi a označil tak dotaz za pokrytectví.

„Více než 20 osob mělo podobné odměny, přesto je řešena stále dokola jediná osoba. Ona měla druhé nejnižší odměny, je to účelová záležitost,“ zopakoval předseda vlády a upozornil, že nezveřejnění odměn si „dovolil“ také hejtman Jihomoravského kraje, což je oranžový Michal Hašek. „I on reagoval, že by zneužil funkci, kdyby do práce právníků zasahoval," řekl. Také připomněl, že odměny na Úřadu vlády nyní oproti jiným rokům klesly o 21 milionů korun.

Ministra Drábka prý ale neodvolá, situace na úřadech práce se totiž podle něj již pomalu lepší a tak i bouřlivé období na úřadech určitě rychle skončí.

„Já nemám důvod mít nedůvěru v ministra práce a sociálních věcí, ale na druhou stranu si vážím pracovníků úřadů práce - bez jejich práce by to totiž nešlo zvládnout,“ dodal kromě jiného k této záležitosti Nečas.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

50 míst a zmaření schůzky. Když sundají Zemana. Ale s jednou věcí Fiala a Pekarová ostrouhají

6:32 50 míst a zmaření schůzky. Když sundají Zemana. Ale s jednou věcí Fiala a Pekarová ostrouhají

Současná atmosféra připomíná 50. léta. Šéfka TOP 09 prý vystupuje jako popravčí prezidenta a ještě h…