Nenakupujete, ale Kalousek od vás má víc a víc. Důvodem je...

05.04.2013 7:01

Kvůli vyšší dani z přidané hodnoty lidé více šetří a omezují tak své nákupy. Přesto ale stát na DPH vybral o čtvrtinu víc miliard než loni. Zatímco tržby prodejců potravin a nápojů tak meziročně klesaly o pět až osm procent, ve státní kase do konce března přibylo z výběru DPH 73 miliard korun, což je o patnáct miliard více než loni. Jak je to možné?

Nenakupujete, ale Kalousek od vás má víc a víc. Důvodem je...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

„Vedle úpravy DPH se na výběru této daně pozitivně projevuje transformace daňové správy a vyšší efektivita její práce,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek pro Lidové noviny.

Ekonomové s ním však sdílí pouze ten názor, že stát konečně začal vybírat daně účinně. Kdyby byly finanční úřady i v minulosti tak důsledné, jako jsou nyní, nemuselo podle nich dokonce k žádným zvyšováním sazeb DPH dojít.

Inkaso zvýšily i boje proti daňovým únikům

„Zvýšení sazeb DPH bylo zbytečné. Mnohem efektivnější je zlepšení výběru daní, to platí nejen pro DPH. Zvýšení daně vedlo jen ke zdražení zboží, což se následně projevilo stagnací poptávky, lidé omezili nakupování,“ kritizuje vládní rozhodnutí ekonom Petr Zahradník.

Podle ředitelky odboru Generálního finančního ředitelství Petry Homolové efektivnější výběr daní způsobila i dobrá spolupráce mezi Ministerstvem financí, policií a celní správou. „Důležitou okolností, která vedla k významnému zvýšení inkasa, je velmi intenzivní boj finanční správy proti daňovým únikům. Z velké části šlo o akce, které daňovým únikům v zárodku zamezovaly a bránily také vzniku daňových nedoplatků, což má na inkaso přímý vliv,“ dodala pro LN.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: První střelby strakonických vojáků na misi v Litvě

22:30 Armáda ČR: První střelby strakonických vojáků na misi v Litvě

Strakoničtí vojáci absolvovali střelby z protiletadlových raketových kompletů RBS-70. Spojené byly h…