Nesvéprávnost v občankách nebude. Komunisté nadávají na kolegy

26.10.2011 19:36

Poslanecká sněmovna zamítla zákon, jimž chtěli komunisté změnit některé údaje v občanských průkazech. Jedná se především o údaje o nesvéprávnosti, které zákon o registrech, který sněmovna schválila před prázdninami, na občanských průkazech ruší. Sněmovna zákon zamítla, protože koalice ve sněmovně nepřijímá opoziční návrhy.

Nesvéprávnost v občankách nebude. Komunisté nadávají na kolegy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus u řečnického pultu ve sněmovně

Zákon o občanských průkazech měl zavést zpět údaj o zbavenou či omezenou svéprávností. Podle předkladatelů se mohou osoby omezení ve svéprávnosti stát terčem a obětí trestné činnosti. „Názor exministra vnitra Johna, že se tím nemocné osoby dehonestují, je zcela chybný a nikdo z oslovených expertů jeho názor nesdílí," uvádí důvodová zpráva.

Duševně nemocné osoby jsou jednoznačně podle komunistů v ohrožení

Jako příklad uvádějí předkladatelé, že průkazky ZTP dokazují stav zdraví fyzického těla, a také je to nástroj k zajištění a prokázání tohoto faktu těmi, jichž se to postižení týká.

Předkladatelé zákona varují, že v případě absence novely dojde k právní nejistotě zejména v oblastech, kde subjekty práva nemají žádná technická zařízení, které by byly schopny identifikovat elektronický obsah občanských průkazů použít a hrozí tak škody a následné žaloby vůči státu, který bude odpovědný za to, že soukromé postižené subjekty si nedokáží řádně chránit svá práva, zejména majetek.

Podle předkladatelů nás čekají soudní spory

Vážné problémy mohou podle předkladatelů vzniknout i v oblastech zdravotnictví, kdy nemocnice nezjistí, že pacient není oprávněn samostatně podepsat souhlas s hospitalizací, Česká počta může předat zásilku osobě k tomu nezpůsobilé, atd. „V současné době údaj o způsobilosti resp. omezení či zbavení způsobilosti k právním úkonům zanesený v občanském průkaze, je jistou garancí, že osoby, které se zdravotně postiženými do těchto smluvních vztahů vstupují, si uvědomují tento zdravotní stav a mohou na něj reagovat. Chrání též zneužití těchto zdravotně postižených osob před situací, do níž se dostávají např. v postavení bílých koňů," upřesnila překladatelka Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM).

Koalice měla málo poslanců ve sněmovně, novela málem prošla

V prvním hlasování o zamítnutí tohoto návrhu zákona, který předložil jeden z koaličních poslanců, se koalici nepodařilo opozici „převálcovat", protože se poslanci občerstvovali v přilehlých prostorách či jinde. Byl tak použit trik „chybného hlasování". Miroslav Jeník (ODS) konstatoval, že hlasoval nesprávně a prohlásil hlasování za zmatečné. Hlasovalo se tedy znovu a to už dobíhali poslanci koalice, kteří pak opoziční kolegy hravě přehlasovali. Zejména proto, že z 82 opozičních poslanců se hlasování zúčastnilo 64. Ti ostatní se rovněž pohybovali v kuloárech.

Koalice se bránila komunistické předloze jako lev. „Z věcného hlediska je sporné, do jaké míry je vypovídající údaj o omezení ve způsobilosti k právním úkonům, když není přesně vymezen rozsah tohoto omezení," řekl poslanec vládní ODS Jan Bureš. Připomenul, že novela občanského zákoníku vlastně nebude už umožňovat absolutní zbavení právní způsobilosti, ale jen přesně vymezené k určitým úkonům. "Zapisovat takový údaj do občanského průkazu, který nemá žádný velký rozsah, by bylo i po technické stránce velmi a velmi problematické," dodal poslanec.

Koalici vůbec nejde o lidi, zuří komunistická poslankyně

S tím ale opozice nesouhlasí. „Nejde přece o to, že jde v podstatě jde o drobnou ale velmi důležitou úpravu, která může ochránit lidi. Nejde ani o to, co ten zákon představuje. Jde přece pouze to, kdo ten zákon předkládá," zlobí se Milada Halíková za KSČM pro ParlamentníListy.cz. „Koho tito poslanci reprezentují? Lidi asi ne," rozčílila se poslankyně. Podle Halíkové je jednání koalice mimořádně arogantní a bezohledné, vzhledem k tomu, že i tak handicapovaní lidé jsou podle ní tímto krokem koalice ještě více ohroženi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Děte už do pí*i, chápete, do p**i!“ Politik ODS se rozzlobil. Ptali jsme se na dotace kolem předsedy Fialy. Tady další várka zjištění

5:00 „Děte už do pí*i, chápete, do p**i!“ Politik ODS se rozzlobil. Ptali jsme se na dotace kolem předsedy Fialy. Tady další várka zjištění

ParlamentníListy.cz mají letité kontakty na některé zástupce ODS v Brně. Spojuje je postava muže z š…