Nevidomý senátor: Postižení vysávají stát a zneužívají dávky

11.10.2011 19:37 | Zprávy

ROZHOVOR Milan Pešák nevidí od malička. Dříve rozpoznával alespoň tmu, o tuto schopnost ale během let přišel. Teď už téměř rok sedí v Senátu. Soudí, že čeští politici už rezignovali na slušnost, že česká společnost je frustrovaná a že lidé s postižením vysávají stát. Není to ale jejich chyba. Umožňuje jim to špatný zákon o sociálních službách.

Nevidomý senátor: Postižení vysávají stát a zneužívají dávky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Pešák

Jak hodnotíte přístup k nevidomým po 22 letech od revoluce?

Tím, že se o této problematice mluví, kdekdo o ní má větší povědomí. Lidé jsou vstřícnější, dost z nich se také bojí ztráty zraku, vidí to jako životní průšvih.

Jaký je podle Vás přístup státu ve srovnání s předrevoluční dobou?

Určitě lepší. I když nejlepší byl asi v první polovině 90. let. Se zákonem o sociálních službách ale přišly problémy. Skupina těch, kterým se má pomáhat, je tak široká, že nějací nevidomí tvoří zanedbatelnou menšinu, která už téměř nikoho nezajímá.

Lidé s postižením jsou motivováni k nesamostatnosti, když jste nesamostatný, máte vyšší dávky. Sociální systém tak udržuje člověka ve stavu, kdy je závislý. Když přiznáte, že něco umíte, přijdete o příspěvky. To, že něco umí, v této situaci ukáže jen úplný blbec.

Dále čtěte:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

22:33 VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky.