Novinář položil před poslance a senátory peněženku. A čekal

03.01.2011 9:42

Poctivost politiků se rozhodli hodně jednoduchou formou otestovat novináři časopisu Týden. Před sněmovnou a Senátem líčili na zákonodárce vytroušené peněženky, ale poslanci v tomto testu vesměs obstáli.

Novinář položil před poslance a senátory peněženku. A čekal
reklama

V redakci časopisu Týden se nechali inspirovat otázkou „Proč si někdo myslí, že právě politici by neměli krást", kterou si onehdy v jednom svém komentáři položil politolog Jiří Pehe, a rozhodli se vyzkoušet si poctivost poslanců a senátorů. Jejich plán byl jednoduchý. Před vchodem do Sněmovny novinářská volavka vytrousí peněženku v době, kdy se blíží některý z poslanců.

První dva testovaní si počínali hodně podobně. Jak elegán v obleku Václav Cempírek z TOP 09, tak Zbyněk Stanjura z ODS na ztracenou "šrajtofli" domnělého majitele upozornili, do jejího zvednutí se jim nechtělo. To poslankyně Věcí veřejných Kristýna Kočí se testu vyhne svou nevšímavostí. Jeden den má oči jen pro displej svého mobilu, o den později zas pro naprasklý kelímek s vytékající kávou.

Lovení poslanců udělal přítrž uniformovaný policista

Nadějně vypadal z pohledu novinářského týmu pokus s poslancem Janem Hamáčkem z ČSSD, který se sklonil pro návnadu a chystal se s ní odejít. Novinář si ale nebyl jist, zda jde o poslance a ze strachu, aby o peněženku kolegyně nepřišel, se k ní začal hlásit. „Á, to je vaše? Zrovna jsem ji chtěl odnést na vrátnici," zareagoval poslanec.

Sněmovní veterán Stanislav Křeček z ČSSD se pro peněženku dokonce shýbl a upozornil na její ztrátu, poslanec Petr Bendl z ODS ukázal k pohozené peněžence rukou. Také místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek hned poté, co si peněženky všiml, domnělého nešťastníka neprodleně informoval. Pak byl ale s novinářskou akcí konec, protože zasáhl uniformovaný policista a „investigativec" musel s pravdou ven.

Žádný test poctivosti, to je nápad dětí ze školy

„To není nic investigativního, ani žádný test poctivosti. To je jen trik, jak si udělat z poslanců legraci," glosuje Jiří Mikeš, bývalý ředitel Asociace reklamních agentur a lektor Vysoké školy ekonomické, pro ParlamentníListy.cz pokus, při němž byly otestovány dvě desítky poslanců či jejich asistentů, ale žádný se nenechal nachytat.

„Zrovna tenhle nápad mi připadá docela dětinský naivní a hloupý," kritizuje mediální odborník způsob, jak si chtěli redaktoři týdeníku ověřit poctivost zákonodárců. „Kdyby to dělaly děti ve škole, tak to beru, ale jako akci novináři versus politici to ani náhodou," odmítá Mikeš ne příliš nápaditou akci. „Také v tom vidím spíše infantilitu či jednoduchost, je to víc takové uličnictví než novinařina," přidává se k jeho názoru Jan Jirák, mediální expert z fakulty sociálních věd UK.

K věci:

Kalousek i Paroubek se kompasu vyhnuli, pro knížete byl hloupý

Test malých stran: Internetové stránky jako z pravěku

Neoznámíš, zaplatíš. Test integrity u Véček

Foto - koláž: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SZPI k novele zákona o potravinách, která mj. řeší dozorové kompetence v restauracích

15:06 SZPI k novele zákona o potravinách, která mj. řeší dozorové kompetence v restauracích

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) podporuje pozměňovací návrh k novele zákona o potr…