O primátorovu rybí polévku měli zájem i cizinci. Došlo na strkanici

24.12.2011 13:34

O rybí polévku od pražského primátora Bohuslava Svobody byl velký zájem od Pražanů i cizinců. Na Staroměstském náměstí na ni čekali v dlouhé frontě a dokonce došlo i na strkanici. "V základu měl tento zvyk určitou charitativní úlohu, aby i ti chudí lidé a žebráci dostali o Vánocích nějaký dárek," řekl novinářům primátor, který si odskočil od kotle v bílém kuchařském oblečení a čepici.

O primátorovu rybí polévku měli zájem i cizinci. Došlo na strkanici
Foto: MHMP
Popisek: O polévku z rukou primátora Svobody měli lidé zájem

"Rybí polévka historicky k našim zemím patří," uvedl primátor. Připustil ale, že dnes je to už více tradice, i když této příležitosti stále využívají bezdomovci. Odhadl, že polovina příchozích jsou Pražané, z nichž mnozí chtějí vychutnat tento sváteční den, a polovina cizinci. "Říkali mi, že když uslyší, že polévku nalévá primátor hlavního města, nechtějí si to nechat ujít, je to pro ně zážitek," dodal.

Primátor si pochvaloval "nalévače" Březinu

Primátor vzpomněl také na své bývalé koaliční partnery, sociální demokraty. Loni totiž, to byl ve funkci zhruba měsíc, naléval polévku se svým náměstkem Karlem Březinou. "Inženýr Březina jako nalévač polévky a spolupracovník nad kádí s polévkou byl výborný. To musím říct, že mu šlo velmi dobře," poznamenal žertem.

Letos kuchaři pro zájemce chudé i bohaté připravili 3000 porcí rybí polévky. Dva tisíce jich rozdával primátor se svým týmem na Staroměstském náměstí a další tisíc tým starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého na Václavském náměstí a na Kampě. Kuchaři připravili polévku podle staročeského receptu z rybích hlav, masa a zeleniny a zahustili ji krémem. V plévce prý je i trochu francouzského koňaku.

V centru u Bulhara připravila pro lidi bez domova charitativní organizace Naděje vánoční biblické poselství a sváteční pohoštění. Sváteční oběd a dárky tam přichystala pro 240 potřebných lidí a v jiných střediscích dalších 210. Ostatní dostávali v centru u Bulhara už od rána potravinové balíčky a teplý čaj.

Hlavní město podle primátora připravuje také novoroční ohňostroj. Letos nebude tak hlučný a okázalý, jako býval. Přesto přijde na jeden až 1,5 milionu korun.

Svoboda, který má malého syna, řekl, že už se také těší na odpolední procházku a na domácí štědrovečerní hostinu, na kterou přijede jeho dcera s rodinou. Protože děti jsou ještě malé, večeřet začnou už v 16:00, aby mohly jít včas spát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚOHS povolil fúze v oblastech maloobchodního prodeje automobilů a motocyklů a v oblasti IT

22:11 ÚOHS povolil fúze v oblastech maloobchodního prodeje automobilů a motocyklů a v oblasti IT

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyhověl návrhu společnosti Global Repair Centres, s. r. o., a …