ODS v preferencích dotahuje ČSSD, plyne z průzkumu CVVM

27.1.2011 5:54 odp.

Ztráty sociální demokracie a vzestup občanských demokratů zjistil průzkum uskutečněný CVVM. Tím se rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami snížil jen na dvě a půl procenta.

ODS v preferencích dotahuje ČSSD, plyne z průzkumu CVVM

ODS v průzkumu dotahuje ČSSD. Podle volebního modelu CVVM by nyní měla 26,5 procent hlasů, ČSSD 29. Třetí TOP 09 by získala 17 procent, Věci veřejné 9 a komunisté 8,5 procenta. Od listopadu 2010 ČSSD ztratila čtyři procentní body. Naopak ODS si za stejnou dobu polepšila o pět procentních bodů.

Volební model vychází z aktuálních stranických preferencí a simuluje reálné rozvržení voličských hlasu v hypotetických volbách. V modelu jsou tedy zahrnuti výhradně ti respondenti, kteří uvedli, že by k volbám šli. Bylo jich 58 procent, což je o něco méně než skutečná volební účast v roce 2010, která dosáhla 62 procent.

Celá zpráva CVVM ZDE
Archiv průzkumů:
FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research

Podle agentury STEM byl rozdíl mezi ČSSD a ODS mnohem větší

To nedávný průzkum agentury STEM vyzněl mnohem optimističtěji pro sociální demokraty. Ti získali přízeň 26,4 procenta respondentů, zatímco ODS patnácti a TOP 09 deseti procent. Z ostatních parlamentních stran měli komunisté hlasy od 11,1 procenta dotázaných a Věci veřejné 6,2 procenta.

Důvody tak propastného rozdílu mezi výsledky průzkumů mohou spočívat podle ředitele agentury Factum Invenio Jana Herzmanna v tom, že agentury ve skutečnosti nezveřejňují totéž. U CVVM jde o volební preference, u STEM to není z jeho tiskové zprávy patrné, ale může se jednat o volební model. „Výsledky se odvíjejí i od toho, jak kvalitně pracuje tazatelská síť," upozorňuje Herzmann.

Ředitel Herzmann by vsadil láhev proti jedenácti procentům

Příští týden zveřejní výsledky svého průzkumu i agentura Factum Invenio. „Já je ještě neznám, ale můj pocit je takový, že náskok ČSSD před ODS rozhodně není jedenáct procentních bodů. Třeba dva, pět, nebo sedm, ale vsadil bych láhev dobrého vína na to, že jedenáct procent to nebude," dává šéf Factum Invenio všanc svůj odhad.

K věci:

Infarkt koalice: Preference letí dolů už i TOPce

Foto: mvcr.cz

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

22:02 Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

Astronomické léto je v plném proudu, škola končí a tropické počasí ustupuje středoevropskému létu. N…