Odevzdat církvi a ještě zaplatit. Další průšvih restitucí, který vidí i Marek Benda

31.12.2012 17:42

Církevní restituce budou nejspíš nakonec nákladnější a složitější, než politici a církve původně předpokládali. Navzdory zákonem stanovené blokaci někdejšího církevního majetku už se totiž stalo, že Pozemkový fond již majetek vydal jinému subjektu. Tím je zaděláno na vleklé soudní spory.

Odevzdat církvi a ještě zaplatit. Další průšvih restitucí, který vidí i Marek Benda
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek a kardinál Dominik Duka

Pokud by v nich církve uspěly, připadl by majetek jim a současným vlastníkům by stát musel vyplatit náhradu. „Je to problém a zřejmě to bude problém i finanční, protože za porušení zákona státními orgány nese odpovědnost stát,“ říká pro Právo poslanec ODS Marek Benda, spolutvůrce zákona.

Například českobudějovické biskupství již oznámilo, že se chce soudit o pozemky poblíž města, které připadly jinému restituentovi. Ve středočeských Řevnicích se zase řád dominikánů chce soudit s obcí o budovu zámečku, ve které se dnes nachází umělecká škola.

Další soudní spory lze prý očekávat například při pochybnostech o skutečnostech opravňujících k restituci. „Někde bude třeba zápis nečitelný, určitě se řada dokumentů nedohledá a my nebudeme vědět, jestli skutečně došlo ke skutečnosti, která zakládá nárok na vydání. To bude muset vyřešit soud,“ říká náměstek Pozemkového fondu Petr Šťovíček.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta připomíná Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda

12:19 Česká pošta připomíná Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda

Česká pošta představila ve čtvrtek 14. února 2019 příležitostný aršík „Století Jiřího Hanzelky a Mir…