Odpadky, nadávky, bordel. Břeclavané mají kvůli Romům po Vánocích

24.12.2011 15:43 | Zprávy

REPORTÁŽ Je to pořád stejná písnička. Holobyty se jim nelíbily. Připadaly jim diskriminační, a tak se stěhovali. Když na okraji Břeclavi prosákla zpráva, že se hluční nájemníci, se kterými byly dost často i jiné problémy, než vyšší hladina decibelů, sousedé si oddechli. Předčasně.

Odpadky, nadávky, bordel. Břeclavané mají kvůli Romům po Vánocích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chodba v domě Romů

I když totiž byty IV. kategorie na periferii břeclavské části Charvátská Nová Ves zejí prázdnotou, lidé se s jejich původními obyvateli denně setkávají. Přesunuli se jednoduše přímo do centra obce a problémů okamžitě ještě přibylo. Majitelé domu, skoro čtyřicítce Romů nabídli střechu nad hlavou a vzali je do podnájmu, žádné problémy řešit nechtějí.

Ještě pár let? Na mrtvici

”Kravál z hlasité muziky od rána do večera. Věčné povykování a halekání obvykle proložené nespočtem sprostých výrazů. Všude nedopalky, odpadky, prostě bordel. Co vám mám povídat. Každý si to jistě umí docela dobře představit. Vydržet se to dá chvíli, ale představa, že takové soužití bude trvat ještě několik měsíců nebo i let, je prostě na mrtvici,“ postěžoval si redakci jeden ze sousedů.

Občas to už nemohou sousedé, kteří si mohou jen nechat zdát o klidných a tichých Vánocích, vydržet a tak zavolají městské strážníky. Po jejich příjezdu se jako mávnutím kouzelného proutku muzika utlumí, komunikace je v tu ránu skoro normální, i když sprosťárny zůstanou. K úžasu ostatních si občas někdo z komunity jde mužům zákona postěžovat na „diskriminaci a národnostní útlak“. Jakmile hlídka odjede, vše pokračuje nanovo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

22:33 VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky.