Paroubkův přítel Benda prohrává. Nejdřív u zastupitelů, teď i u soudu

1. 7. 2011 15:20

Paroubkův přítel Petr Benda prožívá smolný týden. Ve středu raději odstoupil z pozice předsedy Krajské zdravotní a.s. v Ústeckém kraji a dnes prohrál u soudu. Z rozhodnutí soudce nemůže Petr Benda ve čtvrtletníku Krajský ex-press zareagovat na texty, které o něm před několika lety napsal současný místopředseda VV Tomáš Jarolím.

Paroubkův přítel Benda prohrává. Nejdřív u zastupitelů, teď i u soudu
reklama

Ústecký krajský radní a bývalý krajský šéf ČSSD Petr Benda nebude moci ve čtvrtletníku Krajský ex-press zveřejnit odpovědi na dva články, které asi před třemi lety napsal současný místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím.

Za zmínku přitom stojí, že v tomto týdnu neprohrál Benda poprvé. Ve středu rezignoval na post šéfa Krajské zdravotní a.s., když zjistil, že mezi kolegy zastupiteli nemá dostatečnou podporu na to, aby v horkém křesle mohl zůstat.

Žaloval nesprávné lidi

Žaloby, ve kterých se Benda odpovědí dožadoval, ústecký krajský soud dnes zamítl. Benda navíc musí zaplatit i přes 25.000 Kč za náklady řízení. Kvůli článkům pokračuje další spor na ochranu osobnosti, ten by měl soud projednávat v srpnu.

Jednu žalobu soud zamítl proto, že Benda chtěl uveřejnění odpovědi přímo po Jarolímovi. Ten ale v době, kdy článek vyšel, nebyl vydavatelem novin, protože je převedl na jím vlastněnou společnost Rigpa. Soud změnu žalované strany nedovolil a soudce dnes tuto část žaloby zamítl, protože Jarolím nemohl být žalovanou stranou. Tou může být jen vydavatel. 

V druhé části sporu Benda již správně žaloval Rigpu, ale ani v tomto případě soud jeho žádosti nevyhověl.

Nešlo o útok, jen o úvahy

Benda chtěl odpovědět na několik výroků. Jeden ho označoval za asociálního člověka. To ale soudce označil jen za subjektivní hodnocení autora, nikoli nepravdivý fakt. Další fakta, na která chtěl Benda reagovat, se podle soudu Bendy netýkaly nebo šlo jen o úvahy.

Bendův právní zástupce, který se jako jediný dnes vynesení rozsudku účastnil, po jednání novinářům řekl, že s výrokem nesouhlasí. Bendovi prý doporučí, aby se proti němu odvolal.

K tématu:

Ústecká ČSSD chce odvolat svého Bendu z Krajské zdravotní

ÚOHS uložil Krajské zdravotní pokuty ve výši 900 tisíc

Podezřelé zakázky v Krajské zdravotní. Benda bude mít potíže

Paroubkův Benda: Zatím zůstanu v ČSSD. Ale...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tržby zelené dcery ČEZ dosáhly v pololetí 2,7 miliardy korun, zisk EBITDA stoupl o polovinu

18:47 Tržby zelené dcery ČEZ dosáhly v pololetí 2,7 miliardy korun, zisk EBITDA stoupl o polovinu

Nekomoditní tržby holdingu ČEZ ESCO, který působí v Česku a na Slovensku, mezi lednem a červnem dosá…