Pětina okresních měst zvedne příští rok daň z nemovitostí

29. 10. 2011 7:25

Zhruba každé páté okresní město zvýšilo pro příští rok daň z nemovitostí, a to většinou na dvojnásobek. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnil server Podnikatel.cz. Daň zvedala města naposledy před dvěma lety. Daň z nemovitostí se musí uhradit do konce května, ale lidé kvůli chystanému navýšení nemusí podávat nové přiznání k dani z nemovitostí.

Pětina okresních měst zvedne příští rok daň z nemovitostí
reklama

K navýšení daně sáhne celkem 14 ze 71 okresních měst. Bude to například Kolín, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Louny, Most, Rychnov nad Kněžnou, Chrudim, Havlíčkův Brod, Znojmo nebo Uherské Hradiště. Z dalších "neokresních" stoupne daň třeba v Rožnově pod Radhoštěm či v Bohumíně. "Okresní města se zvyšováním daně z nemovitostí snaží zacelit výpadek příjmů z ostatních daní. Ve většině případů si lidé na dani připlatí dvakrát tolik. V některých částech měst se ale daň zvýší až na čtyřnásobek, například v okrajových oblastech Liberce," řekl ČTK zástupce šéfredaktora serveru Daniel Morávek.

Musíme nahradit výpadky v přijmech

Vedení měst hájí chystaný růst daně hlavně výpadky v příjmech a zvýšením výdajů do infrastruktury. Peníze, které od obyvatel tímto způsobem vyberou navíc, chtějí investovat do dalšího rozvoje měst.

Například Frýdek-Místek zvýšil daně v okrajových částech katastrálního území Frýdek. "V minulých letech v těchto částech města došlo k pozitivním změnám z pohledu plynofikace, dostupnosti, bytové a individuální výstavby a podobně, které smazaly rozdíly mezi okrajovými částmi a vnitřním městem," sdělila serveru Hana Kalužová, tamní vedoucí odboru správy obecního majetku.

Lidé ale nemusí podávat nové přiznání k dani z nemovitostí. Výši daně po změně sdělí správce daně poplatníkovi rozhodnutím, jímž je platební výměr nebo hromadný předpisný seznam. Kdy a kde bude seznam k nahlédnutí, oznámí správce daně vyhláškou, kterou zveřejní na své úřední desce i na její elektronické podobě, přístupné rovněž z internetových stránek České daňové správy.

Janotův balíček

Daň z nemovitostí se skládá z daně z pozemků a z daně ze staveb, jejichž sazby se odvíjejí od charakteru nemovitosti. Daň se poté ještě násobí koeficientem, který je stanoven dle velikosti obce, a případně místním koeficientem, který si obce mohou samy určit. A většinou právě pomocí zvednutí místního koeficientu nyní města zvýší daň z nemovitosti a některá si vypomohla i nárůstem základního koeficientu nebo koeficientu pro podnikatele.

Místní koeficient si mohou obce stanovit od roku 2009 v hodnotě dva, tři, čtyři nebo pět. Asi třetina obcí se chopila této příležitosti hned. Města volila převážně koeficient dva, ale některá i vyšší. O rok později se kvůli Janotovu balíčku a zvýšení sazeb daně z nemovitostí obce do zvyšování koeficientů zpravidla nepouštěly, některé naopak sáhly ke zrušení či snížení koeficientů. Malá část měst zvyšovala koeficient pro výpočet daně z nemovitostí ještě v letech 2010 a 2011.

Foto: kupnet.cz

Související:

Byty a domy nikdo nechce. Jejich ceny tak výrazně klesly

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zde leží vaše peníze: ,,To je bordel, co?" Je. ,,Do*ebaní gádžové" v bytovkách hrůzy

9:02 FOTO Zde leží vaše peníze: ,,To je bordel, co?" Je. ,,Do*ebaní gádžové" v bytovkách hrůzy

REPORTÁŽ „Dojebaní gádžové, táhněte, odkud jste přišli, do vašeho zku…nýho Práglu!“ řve postarší cik…