Plzeň: Město si připomnělo památku deportovaných plzeňských židů

21.01.2013 14:14

Památku plzeňských židů, kteří byli v lednu 1942 deportováni do koncentračního tábora v Terezíně, uctil před budovou sokolovny ve Štruncových sadech položením květin primátor Martin Baxa. Od tragické události uplynulo 71 let.

Plzeň: Město si připomnělo památku deportovaných plzeňských židů
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

„Připomínáme si jednu z nejtemnějších stránek dějin našeho města. I když je to událost, která se odehrála před dlouhými desetiletími, je důlěžité si ji připomínat právě proto, že se stala nadávno. Po letech prosperity a demokracie. Je to memento událostí, které se nesmí znovu opakovat," uvedl při této příležitosti primátor Baxa.

Pamětní deska na zdi sokolovny připomíná, že v této budově byli několik dní před nástupem do transportu internováni židé z Plzně a okolí. Podobných shromažďovacích míst bylo v České republice celkem patnáct. Z Plzně byly do ghetta v Terezíně vypraveny celkem tři transporty. Z celkového počtu více než 2 600 mužů, žen a dětí se konce války dožilo něco málo přes dvě stě.

V neděli odpoledne se následně ve Velké synagoze konalo pietní vzpomínkové shromáždění s názvem „Židé a křesťané společně“. Tragické události druhé světové války si zde připomněla řada pozvaných hostů včetně biskupa Františka Radkovského a primátora Martina Baxy. Závěrečnou modlitbu přednesl vrchní zemský rabín Efraim Karol Sidon.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: plzen.eu

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ředitelství silnic a dálnic uvádí do provozu rekonstruovanou křižovatku u Tovéře

13:30 Ředitelství silnic a dálnic uvádí do provozu rekonstruovanou křižovatku u Tovéře

Ředitelství silnic a dálnic zprovozňuje v pondělí 22. července rekonstruovanou křižovatku u Tovéře n…