Po Vlčkovi povedu sněmovnu já, řekla Němcová

22.4.2010 5:50 odp.

Ze zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny vyplývá, že pokud její předseda rezignuje, pak má po něm vést sněmovnu první místopředseda. A tím je Miroslava Němcová.

Po Vlčkovi povedu sněmovnu já, řekla Němcová

Miloslav Vlček skončil v politice. Během čtvrtka rezignoval na funkci předsedy Poslanecké sněmovny a poslance. Nebude také kandidovat ani v květnových sněmovních volbách. Vlček byl přitom na pozici jedničky ČSSD v Olomouckém kraji. 

První otázka, která se však vyrojila, byla, kdo nyní bude vést sněmovnu. „Ze zákona o jednacím řádu vyplývá, že by ho zastupoval první místopředseda, tedy já. Funkce sněmovny ohrožena nijak není. Neobávám se nějaké nehybnosti a neschopnosti práce sněmovny," řekla v rozhovoru pro Rádio Česko Němcová s tím, že jediným možným řešením v kauze Vlčka bylo jeho odstoupení.

„Předseda sněmovny reprezentuje všech 200 poslanců. A instituce a její pověst musí mít přednost před jednotlivcem. Pana předsedu jsme vyzvali, aby nezpochybnitelně vysvětlil, co se v těch kauzách odehrálo, nebo aby odstoupil. Pan předseda ale nic nevysvětlil, spíš se ukázalo, že ta podezření mají hlubší podobu," řekla Němcová rádiu ještě v době, kdy nebylo známo, že Vlček opravdu z funkcí odstoupí.

Němcová se domnívá, že je zbytečné, aby Sněmovna ještě do voleb volila nového předsedu. "Já za sebe bych doporučovala ODS žádnou novou volbu nepodstupovat," dodala.

O setrvání Vlčka jako jedničky na kandidátce sociální demokratů v Olomouckém kraji rozhodlo na svém mimořádném zasedání odpoledne grémium strany v Ostravě, kde ČSSD startuje svou kampaň.

Vlček ve středu přiznal, že porušil zákon, když vracel milionovou půjčku svému asistentovi v hotovosti. Zároveň se přiznal, že lhal o svém exporadci Petru Vrtalovi, když tvrdil, že jej nezná. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ale středeční vysvětlení Vlčka bylo směšné. „Míra neobratnosti Vlčka je mimořádná," řekl pak Paroubek v rozhovoru pro Novinky.cz.

Šéf dolní komory však hlavně podepisuje přijaté zákony, svolává schůze Sněmovny a společné schůze obou komor parlamentu například k volbě prezidenta. Spolu s místopředsedy Sněmovny řídí její schůze. Vlček vešel do povědomí například tím, že schůze zahajoval vybraným citátem. Od tohoto zvyku ale nakonec upustil.

Čtěte také:
Paroubek: Je to štvanice. Ať skončí i "Íčko", Nečas, Kalousek i John

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

22:02 Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

Astronomické léto je v plném proudu, škola končí a tropické počasí ustupuje středoevropskému létu. N…