Politici nemohou teď říct ano a po volbách ne, myslí si právník

29. 3. 2010 18:43

"Uznávám, že jsem možná naivním optimistou," připustil šéf komise pro přípravu nového zákona o veřejných zakázkách Daniel Weinhold. Politici podle něj nemohou návrh podporovat a po volbách jednoduše říct, že se jim nelíbí. "Věřím, že kontrola veřejnosti to nedovolí," vysvětlil.

Politici nemohou teď říct ano a po volbách ne, myslí si právník
reklama

Weinhold je členem expertní komise, která připravuje návrh zákona o veřejných zakázkách. "Zákon tohoto typu je v Česku naprosto nutný. Dokud nebude, budou přes netransparentní výběrová řízení unikat miliardy korun," řekl právník v pondělních Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Čtěte také:
Jsem zděšen, reaguje předseda Hospodářské komory ČR na jednání amerických úřadů

Veřejnost může na tvorbu návrhu dohlížet, může se do ní také zapojit svými připomínkami. Pro tyto účely má komise webové stránky, kde pravidelně zveřejňuje své výstupy. "Veřejnost funguje jako kontrolní orgán od samého počátku, proto musíme doufat, že až skončí naše práce, začne její dohlížitelská funkce a že lidé nedovolí politikům popřít, co před volbami chválili."

Lidé podle právníka nesmějí dále doplácet na to, že peníze jdou pochybnými cestami úplně jinam, než mají. "Finálním uživatelem je občan, je nutné, aby to byl on, kdo dostane co nejkvalitnější službu," kritizoval Weinhold nerovné podmínky v nejasných právních procesech.

Na neprůhledná výběrová řízení podle něj doplácejí také menší firmy, které v takto nastaveném systému nemohou uspět nebo nechtějí podporovat nekalé praktiky.

"Chceme dát stejnou šanci všem. Chceme zbavit slovo zisk pejorativního nádechu, protože v jasném a průhledném řízení je zisk přece to podstatné."

Současná právní opatření se týkají jen okrajových problémů v této sféře, nový návrh by měl vyřešit celou situaci. V expertní komisi jsou s Weinholdem i další právníci, zástupci úřadů a ministerstev. Jejich výstup by měl být velice konkrétní. Hotový by měl být v půlce května.

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid porazíme jinak! Převratné návrhy od profesora. Dostal je i Babiš

12:10 Covid porazíme jinak! Převratné návrhy od profesora. Dostal je i Babiš

Prostředky, jako jsou testy, lůžka a péče, které jsou s pokračující epidemií covidu-19 čím dál vzácn…