Pospíšil dočasně zprostil brněnského soudce Kozáka výkonu funkce

15.11.2011 17:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) dočasně zprostil místopředsedu brněnského krajského soudu Jana Kozáka výkonu soudcovské funkce. Již dříve na něj podal kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu a současně trestní oznámení. Podle něj Kozák nerozděloval insolvenční řízení soudcům, jimž podle rozvrhu práce patřila.

Pospíšil dočasně zprostil brněnského soudce Kozáka výkonu funkce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil
reklama

"Dočasné zproštění potrvá do pravomocného skončení kárného řízení u Nejvyššího správního soudu," informovala dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Městské státní zastupitelství v Brně navíc teď podle ní ministerstvu sdělilo, že v dané věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestné činnosti maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. "...z tohoto sdělení nutno dovodit, že skutečnosti, na jejichž základě byla podána kárná žaloba, důvodně nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin," dodala mluvčí.

Kozák lhal

Dočasné zproštění potrvá do pravomocného skončení kárného řízení u Nejvyššího správního soudu (NSS). Tomu Pospíšil navrhl, aby Kozáka odvolal z funkce místopředsedy krajského soudu. Kárnou žalobu podal v září i na předsedu brněnského krajského soudu Jaromíra Pořízka.

Kozák může proti rozhodnutí o dočasném zproštění výkonu funkce podat námitky k NSS. Nemělo by to ale odkladný účinek, ministrovo rozhodnutí je účinné ode dne doručení adresátovi.

Kromě přidělování insolvečních návrhů soudcům mimo rozvrh obviňuje ministerstvo Kozáka i z toho, že nepravdivě informoval jak tento vládní úřad, tak i předsedu soudu o testování systému automatizovaného přidělování věcí v insolvenční agendě. "Nikdy jej fakticky netestoval, ač tvrdil opak," uvedla Palečková.

Dále čtěte:
MSp: „Dvojvládí" na Krajském státním zastupitelství v Ústí skončilo

Pospíšil: Soudce zřejmě porušil zákon, když povolil sledování
Zděšení a šok: Policie špehovala Klausovy nejbližší spolupracovníky
Pospíšil: Za porušení ústavy bude moct být prezident v budoucnu odvolán

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil Hůlkovi a spol.: Taky jsem jezdil náklaďákem a nepos*al jsem se

6:36 Ivan Vyskočil Hůlkovi a spol.: Taky jsem jezdil náklaďákem a nepos*al jsem se

„Ať si dá mokrý hadr na hlavu!“ „Vrátím vyznamenání, které jsi mi udělil.“ Mediální přestřelkou mezi…