Pospíšil dostane navíc 105 milionů na platy v justici

21. 9. 2011 21:45

Vláda ve středu souhlasila s tím, aby ministerstvo spravedlnosti letos na platy zaměstnanců soudů a zastupitelství použilo až 105 milionů korun ze své rozpočtové kapitoly, řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS). Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) původně žádal o to, aby na tyto platy mohl až do roku 2014 dát celkem asi 2,6 miliardy korun.

Pospíšil dostane navíc 105 milionů na platy v justici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Městský soud
reklama
Podle předsedy vlády byl ale bod nakonec "modifikován" a týká se jen letošního roku. Z úspor uvnitř vlastní kapitoly může resort spravedlnosti použít jen oněch 105 milionů tak, aby průměrný plat zaměstnance soudu letos dosáhl 17 245 korun a zaměstnance státních zastupitelství 16 875 Kč.

Jde o nejustiční pracovníky 

Nečas zdůraznil, že jde především o platy "nejustičních pracovníků", tedy profesí, jako jsou vyšší soudní úředníci, zapisovatelky a podobně. "Tedy tam, kde tento resort není platově konkurenceschopný," poznamenal předseda vlády.

"K letům 2012 až 2014 se ještě vrátíme, abychom naplnili vládní programové prohlášení, po schválení vládního návrhu rozpočtu na rok 2012," doplnil Nečas. Vláda návrh rozpočtu přijala dnes, sněmovna jej musí odsouhlasit do konce roku.

Ministerstvo spravedlnosti původně chtělo zvyšovat platy zaměstnanců v justici tak, aby se jejich průměrná mzda v roce 2014 přiblížila průměru v nepodnikatelské či rozpočtové sféře z roku 2010. Podle důvodové zprávy brali loni pracovníci na soudech 19 357 korun a na státních zastupitelstvích 19 572, ostatní státní zaměstnanci však průměrně dostávali přes 24 000 korun.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtěli ukrást i zvon! V roce 90 přišel na radnici. Znal Havla, podepsal Chartu. A viděl dost

10:54 Chtěli ukrást i zvon! V roce 90 přišel na radnici. Znal Havla, podepsal Chartu. A viděl dost

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII Bolševické levárny v Chomutově pokračovaly i po revoluci, vzpomínal…