Postrach obcí? Nezadržitelné přívaly bahna

26.05.2011 8:26

Podle ministerstva zemědělství je erozí ohrožena téměř polovina orné půdy v Česku. V případě povodní na to mohou doplatit nejen sami zemědělci, ale také obce, které se utopí pod přívaly bahna. EU nám kvůli erozím hrozí stomilionovou pokutou.

Postrach obcí? Nezadržitelné přívaly bahna
reklama
V České republice je erozí ohroženo až čtyřiačtyřicet procent z celkové rozlohy orné půdy. Kromě toho, že to ohrožuje zemědělce a pobuřuje to EU, tak na to mohou doplatit také obce. Kdyby přišly např. povodně, kterým v posledních letech čelíme pravidelně, výrazně by utrpěly také obce - utopily by se pod přívaly bahna. Upozorňuje na to server Novinky.cz

„Naposledy se tu stalo něco podobného před 40 lety, když byla pole nevhodně osetá kukuřicí. Pak už nikdy, a to ani při rozsáhlých povodních v srpnu 2002," uvedla starostka Úlice na Plzeňsku Vlasta Hornová

EU se zlobí

K tomu, aby pěstovali plodiny, které erozi půdy v maximální možné míře omezí, ovšem zemědělce nic netlačí, legislativa je v této oblasti velmi benevolentní, alespoň zatím. Obcím nezbývá, než se se zemědělci domluvit. Tento stav se ale výrazně nezamlouvá úředníkům EU a hrozí Česku nemalými pokutami ve výši sta milionů korun v případě, že co nejdříve nezjednáme nápravu.

„Vzhledem k oprávněné kritice Evropské komise a hrozícím pokutám pro Českou republiku, kde je erozně ohrožena téměř polovina orné půdy, budou tato pravidla zpřísněna už od letošního července. Tak například sázení širokořádkových plodin, ke kterým lze ozdobnici čínskou přirovnat, bude možné pouze s využitím protierozní technologie," uvedl ředitel krajského pracoviště Pozemkového úřadu v Plzni Václav Mazín.

K tomu je třeba dodat, že se na příště možná podaří omezit erozi půdy, ale na druhé straně to také bude znamenat výrazné omezení pro zemědělce.

Související:

Fuksa: České zemědělství zachrání patrioti

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Obce dezinfikují veřejná prostranství a obchody i pro očekávané turisty

22:01 Turistický spolek Lipenska: Obce dezinfikují veřejná prostranství a obchody i pro očekávané turisty

Lipenské obce dezinfikují veřejné prostory – obchody, ulice, úřady, ale například i kanalizace. Oblí…