Primátor Svoboda: Dopravní podnik chce peníze a dělá nátlak

20.10.2011 19:37

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) tvrdí, že se pražský dopravního podnik (DPP) při žádostech o peníze chová nestandardně a vyvíjí na hlavní město nátlak. V tiskové zprávě primátor uvedl, že žádost podniku o šestimiliardovou směnku posoudí až na základě odborné analýzy, která by měla být hotová 1. listopadu.

Primátor Svoboda: Dopravní podnik chce peníze a dělá nátlak

Dopravní podnik hlavního města Prahy ve středu informoval, že mu hrozí pokuty až 140 milionů korun od dodavatelů, kteří podniku dodávají nové autobusy a tramvaje. Žádný z dodavatelů ale zatím žádné nároky vůči dopravnímu podniku neuplatnil. "O této situaci jsem informován a musím konstatovat, že žádná taková hrozba nehrozí," řekl Svoboda.

Dozorčí rada podniku ale požádala o svolání mimořádné valné hromady, na které by měli zástupci města rozhodnout o tom, jak bude podnik závazky týkající se nákupu nových vozů do budoucna platit. "Na mimořádné valné hromadě bude vskutku o čem hovořit, například o dlouhodobě ze strany města požadovaných efektivních úsporách," poznamenal primátor.

DPP si chce půjčit 6 miliard

Smlouvy na dodávku nových autobusů a tramvají byly uzavřeny za minulého vedení města. Za autobusy by měl podnik během několika let zaplatit zhruba 4,5 miliardy korun, za tramvaje podle dřívějších informací asi 17 miliard.

DPP si chce na investice včetně nákupu nových vozů půjčit šest miliard korun. Podnik preferuje možnost, že by peníze získal formou směnky, za kterou by se zaručilo hlavní město.

Praha by mohla půjčku doplácet, nelíbí se Svobodovi

Pražský primátor dnes uvedl, že je požadavkem dopravního podniku překvapen. Pokud by totiž dopravního podnik neměl na splácení směnky peníze, musela by podle primátora Praha celý závazek přejmout. "DPP by měl stejně jako město postupovat s logikou řádného hospodáře. Tedy v době, kdy neočekáváme pozitivní hospodářský vývoj, racionalizovat své investiční požadavky a předkládat reálné plány," tvrdí Svoboda.

Valná hromada DPP, kterou tvoří rada hlavního města, se mimořádně sejde 22. listopadu.


Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: aš, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel před listopadem 1989 uzavřel dohodu. Putinova neznámá cesta. Pamětníci bez obalu

10:44 Havel před listopadem 1989 uzavřel dohodu. Putinova neznámá cesta. Pamětníci bez obalu

O mnoha věcech se za bývalého režimu nesmělo mluvit a tato doba se podle mě vrací. Má lepší kabát a …