Rath: Kalousku, přestaňte pít! Ministr: Já abstinuji

26.10.2010 16:04

Sněmovna se vrací do zažitých praktik - dobírání, urážení a popichování. V úterý si vjeli do vlasů David Rath a Miroslav Kalousek.

Rath: Kalousku, přestaňte pít! Ministr: Já abstinuji

"Tady pan ministr financí... já nechci opakovat vaše vulgární slova. Já myslím, jak na vás koukám, tak pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře. Obvykle se to u vás pozná ze stupňující se agrese a vulgarity," promluvil Rath směrem ke Kalouskovi sedícímu za ním.

"Takže já bych vás velmi žádal, abyste přestal pít, škodí to vašemu zdraví a vašemu mediálnímu obrazu. A prosím, abyste držel své nervy a svoji vysokou hladinu alkoholu na uzdě," vyzval ho.

Ke vztahům obou politiků:
Kalousek by neměl pít, říká nesmysly, nevychází z údivu Rath

Rath: Nemohl bych sedět ve vládě s Kalouskem, odpudivým stvořením
Akt a pietní akt? Rozdíl zná bonmotista Kalousek

Já, s dovolením, už měsíce abstinuji

A Kalousek si nenechal nic líbit. Ratha následoval k řečnickému pultu. "Budu mimořádně stručný," upozornil. "Nechci polemizovat se svým předřečníkem o tom, že můj zdravotní stav mně již několik měsíců nařizuje přísně abstinovat. To je moje škoda, ne jeho."

ZDE Celý průběh ostrého střetu M. Kalouska a D. Ratha

"Nicméně k jeho dobru by snad mělo patřit to, aby cizí slova používal pouze tam, kde si je zcela vědom jejich významu, tedy aby si nepletl retrospektivu s retroaktivitou. Nic jiného jsem nechtěl."

Tak holt asi něco fetujete, kolego

Rath si ještě přisadil. "Mohu vás ubezpečit, že já si to nepletu, ale jak jsem se tak na vás díval, pane ministře, tak pokud to není alkoholem, tak buď je to používáním nějakých jiných chemických látek, případně to je už porucha struktury, a to je daleko vážnější. Z toho už se nevyspíte!"

Do výměny názorů musela tedy nakonec zasáhnout šéfka sněmovny Miroslava Němcová, která oba politiky upozornila, že se jednání týká stavebního spoření. "Chtěla bych všechny kolegyně a kolegy požádat, aby se vyvarovali všech osobních poznámek, které do této diskuse nepatří," upozornila poslance.

Dokud se nedohodneme, nepůjdeme domů

Sněmovna projednává plánované škrty, které mají snížit shodek rozpočtu na příští rok na 135 miliard korun. Na programu je například omezení státní podpory stavebního spoření, snížení příspěvku politickým stranám o pět procent, úprava porodného nebo snížení příspěvku na bezmocnost do prvního stupně závislosti.

Návrh v prvním čtení prošel.

Vládní koalice by chtěla prosadit zákony co nejdříve tak, aby mohly začít platit už 1. ledna. S obstrukcemi opozice přitom počítá. Ta už ohlásila senátní veto. Pokud nevyhoví vládnímu plánu projednávat zákony ve výborech urychleně, tedy do 15 dní, bude koalice zvažovat vyhlášení stavu legislativní nouze, kdy by obě komory parlamentu musely projednávat zákony v řádu dní.

Úterní jednání sněmovny však skončilo předčasně díky úspěšně taktice ČSSD. Její předseda  Bohuslav Sobotka těsně před půl šestou požádal vedení sněmovny o dvouhodinovou pauzu na jednání klubu. Dostal ji, a protože schůze měla skončit v 19:00, dnešní jednání už nemůže pokračovat.

"Vyhovuji žádosti. Dnešní jednání tak končí. Pokračovat budeme zítra v 9.00 hodin ráno," oznámil předsedající místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

ZDE vše k dnešnímu jednání PSP ČR + výběr z ropzravy

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Poloha spojů veřejné dopravy

16:34 Jihočeský kraj: Poloha spojů veřejné dopravy

Cestující ve veřejné dopravě si mohou pomocí mobilního telefonu pohodlně zjistit aktuální polohu vla…