Romové jsou prý diskriminováni už od 16. století. Proto je musíme chápat

06.02.2012 12:08

Ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová tvrdí, že česká společnost si nijak nepomůže, když své romské spoluobčany umístí do ghett. Často se říká, že jsou Romové natolik odlišní od většinové společnosti, že k poklidnému soužití obou komunit téměř nemůže dojít. Málokdo si ale podle Horváthové uvědomuje, že tato odlišnost vznikala historicky a odstranit se jí podaří jen tehdy, když většinová společnost podá Romům pomocnou ruku. Její komentář přináší dnešní Lidové noviny (LN).

Romové jsou prý diskriminováni už od 16. století. Proto je musíme chápat
Foto: rep
Popisek: Romské děti si hrají na hřišti

Autorka se v popisu romského problému vrací až do 16. století a snaží se dokázat, že již v této době byli Romové v Evropě diskriminováni. Nemohli se stát členy cechů, tudíž nemohli poctivě vykonávat řemeslo. Dokonce nemohli ani nikde zapustit kořeny, protože byli často z různých míst vyháněni. Tak se postupně naučili přežívat ve společnosti, která byla vůči nim nepřátelská. Dodnes vyzdvihované drobné krádeže tehdy představovali jednu z mála možností, jak přežít v nepřátelském světě.

Romové dodnes trpí nepřijetím do většinové společnosti

Problém je v tom, že tato mentalita v Romech zakořenila natolik, že si jí přenesli až do dnešní moderní doby a zbavují se jí jen obtížně, zvlášť když vidí např. to, jak jsou jejich děti diskriminováni na školách. Značná část z nich končí ve školách zvláštních. A tudy podle Horváthové cesta nevede. Je třeba zbořit bariéry mezi Romy a "Neromy" a dát Romům najevo, že patří do české společnosti a nemusejí se jí bát.

„Čím více budeme držet Romy v izolaci jejich ghett, čím více se jich budeme stranit, tím více budou uplatňovat po generace vžité praktiky pro život na okraji a budou se jako pradávní „okrajoví lidé“ chovat. Toto úsilí a zejména pomoc k vyrovnání vzdělanostního handicapu se vyplatí, což potvrzují individuální příběhy romských osobností. Klíč k jejich úspěchu je až povážlivě shodný, vždy jde o kombinaci pomoci ze strany majority a notné dávky štěstí. Až jako poslední vystupuje osobní talent a nadání,“ píše komentátorka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Centrum dnešní síly Ruska sídlí v Lubjance. KGB, FSB a tak dále. Byli jsme na konferenci v Senátu

10:34 Centrum dnešní síly Ruska sídlí v Lubjance. KGB, FSB a tak dále. Byli jsme na konferenci v Senátu

Ruský opoziční politik Dmitrij Gudkov neustále koukal do svého supermobilu. Nic jiného ho nezajímalo…