Rozhlas: VZP investovala miliardu do projektu IZIP. Pacienti ale ostrouhali

08.09.2011 11:08

Účetní machinace ve VZP podle Českého rozhlasu vedou k omezení léčby pacientů. Všeobecná zdravotní pojišťovna připravila své pacienty o téměř jednu miliardu korun určenou na lékařskou péči. Pomohla si k tomu účetním trikem a záměrně tak obešla výtku Nejvyššího kontrolního úřadu.

Rozhlas: VZP investovala miliardu do projektu IZIP. Pacienti ale ostrouhali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna
reklama
Nejvyššímu kontrolnímu úřadu se nelíbilo, že VZP peníze určené na lékařskou péči pro pacienty použila na zaplacení projektu elektronických zdravotních knížek IZIP. A podle všeho chybějící miliardu na léčbu už VZP pacientům vrátit nehodlá.

Pojišťovna podle rozhlasu vše vyřešila jen účetní machinací - ve skutečnosti však fyzicky tuto necelou miliardu korun do fondu určeného na léčbu nemocných nevrátila.

„Prostředky, které byly vzaty z toho základního zdravotního fondu a použity do toho provozního fondu, tak nejvyšší kontrolní úřad chtěl, aby se vrátily. VZP místo toho udělala účetní operaci, kdy na jedné straně vytvořila dluh, na straně druhé ten dluh pokryla," popsal pro rozhlas účetní transakci právník a místopředseda Platformy pojištěnců Ondřej Dostál.

Podle Dostála není toto řešení zřejmě protiprávní. Tyto chybějící peníze by však pomohly zachránit velké množství pacientů, kteří zatím musejí několik měsíců čekat na začátek léčby.

Částka by řešila problémy s podfinancováním péče

„Ta částka, o kterou se jedná, která byla převedena ze zdravotního fondu do provozního fondu, je částkou, která by řešila problémy s podfinancováním péče, se kterými se setkáváme v oblasti psychiatrie nebo v oblasti biologické léčby," zmínil dále Dostál s tím, že peníze, které chybějí, jsou často pouze v řádu desítek milionů. Pro pacienty, kteří čekají na léčbu, by však právě finanční injekce ani ne v řádu stovek, ale jen desítek milionů pomohla v tom daném regionu zajistit řádnou dostupnost péče.

„Pojišťovna sice peníze účetně přeskupila, přesto dál trvá na tom, že platit elektronickou knížku ze zdravotního fondu je v pořádku," uvádí dále Český rozhlas.

Vše se podle rozhlasu stalo proto, že existuje odlišný výklad příslušných předpisů ohledně účetnictví a výklad znění takzvané fondové vyhlášky ze strany NKÚ na jedné straně a dotčených ministerstev i externích auditorů a samotné VZP na straně druhé.

Náprava přijde příští rok

Náprava? Ta má podle rádia přijít až v roce 2012, kdy chce prý ministerstvo zdravotnictví zabezpečit následnou kontrolu opatření VZP. Ta přitom je jedinou organizací, která

touto účetní operací porušila dohodu mezi ministerstvem a pojišťovnami z roku 2009, kde se všechny pojišťovny zavázaly snížit peníze na svůj provoz.

„Zatímco ostatní pojišťovny opravdu šetřily, VZP touto účetní operací jako jediná dohodu porušila. Pojišťovna namítá, že jinak v provozním fondu určeném na chod pojišťovny udržuje přísný úsporný program. Jak to dělá konkrétně, to neuvedla," dodal v reportáži rozhlas.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová bude mít co vysvětlovat. Advokáta s sebou. Zapomenutý Jaromír Drábek je zpět

4:40 Pekarová bude mít co vysvětlovat. Advokáta s sebou. Zapomenutý Jaromír Drábek je zpět

ParlamentníListy.cz mapují řadu zakázek z oblasti IT, které státní rozpočet přišly na mnoho miliard …