Rudé právo v roce 1989: O radikálních studentech i veřejné bezpečnosti

18.11.2012 21:58

Česká televize se podívala na to, o čem psala média v listopadu 1989. Rudé právo dlouho nechtělo připustit, že se něco děje a o demonstraci 17. listopadu, kdy byli studenti napadeni veřejnou bezpečností, psalo, že VB jen ověřovala totožnost.

Rudé právo v roce 1989: O radikálních studentech i veřejné bezpečnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě
reklama

"K udržení veřejného pořádku v centru města byli povoláni příslušníci VB. Ověřovali totožnost účastníků demonstrace a kolem sta osob bylo předvedeno na místní oddělení VB. Ve 22 hodin byl ve středu města obnoven klid," napsalo v sobotu 18. listopadu 1989 Rudé právo.

"Akce měla rozpornou tvář. Ukázala, jak studenti touží hovořit nahlas a otevřeně o svých problémech… vyžadují rychlejší postup společenských přeměn a také, jak snadno se nechají strhnout k radikalismu,“ tvrdí sobotní Rudé právo s tím, že nejen na transparentech, ale i v davu převládla hesla, která napadala komunistickou stranu a její vedoucí úlohu, požadovala zrušení milicí, demisi vlády či svobodné volby.

Palcové titulky úterního vydání: "Dialog ano – konfrontace ne". Tak informovalo Rudé právo o prohlášení všech tří vlád komunistického Československa. "Demonstrace 150 tisíc lidí v ulicích hlavního města. Divadla nehrají. Dělníci vyzývají ke klidu a žádají pravdivé informace. Chceme klid a pořádek!" To jsou hesla titulní strany, která doplňovaly slova dělníků podporujících stranu a vládu. "Jsme připraveni vyjít do ulic, odmítáme pouliční demonstrace, odsuzujeme pokusy o politický rozvrat naší socialistické společnosti…"

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

4:46 Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

EXKLUZIVNĚ Monika Hohlmeierová je německá politička CSU. Od 6. října 1998 do 15. dubna 2005 byla bav…