Šéf ČSSD účastníkům Drábkovy reformy: Hrozí vám obrovské nebezpečí

23.04.2013 12:18

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka ve svém komentáři pro Lidové noviny kritizuje vládou schválenou penzijní reformu a zejména zavedení druhého pilíře. Podle Sobotky mu lidé stejně nevěří a náklady na správu fondů spolykají většinu příspěvků. Poslanec tak nadále prosazuje průběžný důchodový pilíř a představuje jeho výhody.

Šéf ČSSD účastníkům Drábkovy reformy: Hrozí vám obrovské nebezpečí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Podle Sobotky by jen skutečný vtipálek mohl být optimistou ve výhledech pravicové penzijní reformy. Podle průzkumů není o vstup do druhého penzijního pilíře příliš velký zájem. Za první tři měsíce letošního roku do něj vstoupilo zhruba 22 tisíc lidí. To ale prý nestačí. "Za dolní okraj počtu, který by celé penzijní reformě dával smysl, se považuje půl milionu účastníků. Pokud jich bude míň, náklady na správu fondů spolykají většinu příspěvků, lidé s jistotou přijdou o peníze a správcovské společnosti také," píše Sobotka.

"Z toho vyplývá jediný závěr - nachytaní občané a nejspíš i správcovské společnosti uvítají, pokud celý ten vládní nesmysl Petra Nečase a Miroslava Kalouska po volbách nová vláda zruší," dodává poslanec.

Navíc upozorňuje, že pokud některý důchodový fond do 24 měsíců nenasbírá alespoň 50 tisíc účastníků, může jej ČNB převést pod jinou penzijní společnost. Vniveč tak může přijít snaha občanů, kteří si penzijní společnost pečlivě vybírali.

Pozor na inflaci

Sobotka dále uvádí, že úrokové sazby a výnosy jsou i v České republice rekordně dole. Nezanedbatelnou roli hraje také inflace. "V loňském roce přesáhla tři procenta. Ale kdyby letos ukousla jen dvě procenta, bude i ten lepší desetiletý dluhopis zaostávat. Peníze budou ubývat, místo aby přibývaly. I z těch ubývajících peněz si pak správcovská firma strhne své poplatky," varuje šéf ČSSD.

Dalším faktorem, který by podle Sobotky měl lidi odradit od vstupu do druhého pilíře, jsou opakující se velké krize, které umí zacvičit s naspořenými penězi. I proto je podle něj státní průběžný důchodový systém nejstabilnější variantou.

ČSSD pro průběžný systém

"V průběžném systému nejsou peníze vystaveny nejistému vývoji na kapitálových trzích, ale děti každý měsíc zaplatí důchody svým rodičům. A až dnešní mladí zestárnou, postarají se o ně zase jejich děti," popisuje poslanec. Průběžný penzijní pilíř tedy podle něj není ohrožen ani inflací. Rizikem je zde ale vysoká míra nezaměstnanosti a málo dětí. Proto by vláda, která spoléhá na průběžný systém, měla dbát na aktivní politiku zaměstnanosti a podporu rodin," píše Sobotka.

"Ve fungující společnosti bude dobře fungovat i průběžný důchodový systém, kterému ČSSD dává jednoznačně přednost. Druhému pilíři z Drábkovy reformy lidé celkem rozumně nevěří, protože tam jde primárně o peníze pro soukromé správce oněch penzijních fondů. A ti se o sebe jistě dokážou postarat sami," uzavírá šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid porazíme jinak! Převratné návrhy od profesora. Dostal je i Babiš

12:10 Covid porazíme jinak! Převratné návrhy od profesora. Dostal je i Babiš

Prostředky, jako jsou testy, lůžka a péče, které jsou s pokračující epidemií covidu-19 čím dál vzácn…